Okul

Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi

Öğretmenler anlam bakımından dahi insanları bilgilendirip onları eğiterek topluma yararlı hale getirir. Verdikleri eğitim ile birlikte insanların geleceğe yönelik rehberlik etmelerini sağlayanlardır. İnsanların hayatında eğitim önemli olduğundan dolayı cahilliğe kapılmamaları için kendilerini geliştirmeleri ve öğretmenlerinin yolundan gitmelidir. Öğretmenlik her zaman kutsal bir meslek olarak görülmüştür. İnsanlar ve toplum için öğretmenlerin yeri ayrı bir güzellik katmaktadır. Öğretenler gününde gerekli olup toplumsal kuralları benimsemektedir.

Çocuk yaşta olan herkesin bilmesi gereken öğretmenlik mesleğinin kutsal olması. Öğretmenler gününde bugüne kadar yapılan eğitimlerin önemi vurgulanarak bir ulusun yükselişini göstermektedir. Okul çağına erişen kişiler eğitim görerek cahillikten kurtularak topluma ve kendisine yararlı hale getirilmeli. Okuma yazma dışında adaletli ve ahlaklı bir kişiliğe bürünmeleri sağlanmaktadır. Alınan eğitimler kişilerin gelecekte nasıl birisi olacakları konusunda bilgi vermektedir. Aile ortamında olan bir kişinin toplumsal olarak gelişmelerine imkan sağlamaktadır.

İnsanları cahillikten kurtarıp geleceğe hazırlayan eğitim sayesinde değer kazanmaktır. Gelecekte bir meslek sahibi olarak hayata bağlamalarını sağlar. Eğitimin temelleri öğretmenlerin verdikleri bilgiler doğrultusunda olur. Öğretmenler gününe dair unutmamamız gereken bir ulusun yükselişte olarak gelişmesi için gerekli olduğudur.

Kurtuluş savaşı döneminde Atatürk’ün o sözleri aklınıza gelecektir. “İşte memleketi kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz” sorulduğu zaman Atatürk şöyle cevaplar “Eğitim Bakanı olarak ulusal irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir” dediği gibi eğitim gelecek sağlamıştır.

Ülkemizde yapılan yenilikler sayesinde 24 Kasım 1928 tarihinde okuma seferberliği başlayarak Atatürk’e başöğretmenlik sıfatı verilmiştir. Öğretmenler kendilerine emanet edilen öğrencilere bilgilerini aktararak eğitim alanında çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmamızı sağlamışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu