Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Çocuklar; 0-6 yaşları arasında bedensel, duygusal, sosyal, bedensel gelişimlerinin tamamına yakınını tamamlarlar. Bu sebeple bu yaşlar arasında çocukların yaşadığı her olay, sahip oldukları her özellik ileriki hayatlarını etkileyecek kadar önemlidir ve çocuklar; bu dönemde yaşadıkları her olaydan, kazandıkları her özellikten hayatları boyunca etkilenebilmektedir.

Çocuk Gelişiminde Okul Öncesi Neden Önemlidir?

Okul öncesi eğitim, çocuğun okul hayatına hazırlandığı dönemdir. Bu dönemde çocuğun sağlıklı bir eğitim alması onların ileriki okul yaşantısı açısından oldukça önemlidir. Çocuklar, bu eğitim döneminde oyunlar ve etkinliklerle okul hayatına hazırlanmaktadır. Dolayısıyla okul öncesi eğitim önemli olduğu kadar, alınan bu eğitimin niteliği de oldukça önemlidir.

Çocuklar Bu Eğitim Döneminde Sosyalleşir

Çocukların yaşıtları ile birlikte okul öncesi eğitime katılması, onların sosyalleşmesi açısından son derece önemlidir. Çocuklar bu dönemde, topluluk içinde nasıl davranması gerektiğini, insanlara nasıl yaklaşması gerektiğini, onlarla konuşabilmeyi ve bir şeyler paylaşabilmeyi öğrenir.

Okul öncesi Eğitim Sorumluluk Kazandırır

Çocuklar, okul öncesi dönemde birçok işi kendileri yaparlar. Oyuncaklarını toplamak, etkinliklerini tamamlamak, ödevlerini tamamlamak gibi işler kendilerine aittir. Yapmadıkları takdirde sonuçlarıyla kendileri baş ederler. Dolayısıyla çocuk, bu tarz bir durumla baş başa kalmamak adına sorumluluk almayı öğrenir.

Okul Öncesi Eğitim Motor Becerileri Kazandırır

Okul öncesi eğitimde; çocuklar birçok etkinlik yaparlar. Makasla kâğıt kesme, yırtma- yapıştırma, kalem tutma gibi beceriler içeren bu etkinlikler onların motor becerilerinin gelişmesinde ve onların okul hayatına hazırlanmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda çocuk; koşma, zıplama, tırmanma gibi etkinliklerde de bulunur. Bu durum da onun kalın motor becerilerini geliştirici etkiye sahiptir.

Okul Öncesi Eğitim Çocuğun Yaratıcılığını Geliştirir

Okulda, çocukların yaptığı gerçekleştirdiği etkinlikler, onların hayal dünyasını geliştirmesi bakımından oldukça önemlidir. Çocuklar özellikle resim yaparlarken; çizgileriyle, renk seçimleriyle, resme yerleştirdikleri karakterlerle hayal dünyalarını gözler önüne sererler. Dolayısıyla etkinliklerini gerçekleştirirlerken düşünürler, hayaller kurarlar. Bu durum, onların yaratıcılığını geliştirir niteliktedir.

Okul Öncesi Eğitim İnsani Değerler Kazandırır

0-6 yaş, çocukların karakter gelişiminin de en hızlı geliştiği dönemdir. Bu dönemde kazanılan değerler, onların gelecekteki yaşantılarını da doğrudan etkiler. Çocuğun yaşıtlarıyla birlikte zaman geçirmesi, bir nevi toplum içerisinde yaşamayı öğrenmesiyle eşdeğerdir. Çocuklar, takdir görmeyi, yardımlaşmayı, dayanışmayı, birlikte yaşamayı, paylaşmayı, sorumluluk almayı bu dönemde verilen eğitimle öğrenirler. Aynı zamanda sergiledikleri herhangi bir kötü davranışın da yaptırımını görürler. Bu nedenle okul öncesi eğitim, çocukların nasıl davranmaları gerektiğini şekillendiren bir dönemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here