Omuz Ağrısının Nedenleri

Kaslar, kemikler, damarlar, atardamalar ve diğer destekleyici bağ ve dokuların omuz ve boyun bölgesinde birbirinden farklı nedenlerle ağrı oluşturması durumudur. Eğer nedeni tam olarak bilinemiyorsa doktor tedavisi ile hayati bir sebebi olup olmadığı belirlenmelidir.

Omuz ağrısının nedenleri şunlardır;

Basit zedelenmeler, ani hareketler omuz yapısındaki kasları, tendonları ve omuz dokusunda bulunan yapıları zedeleyebilir. Bu durum boyunda bulunan bir takım sinirlerin sıkışmasıyla da oluşabilir. Yalnız omurilik, kalp, akciğer, mide gibi organlarda yaşanan sorunlardan dolayı gerçekleşen omuz ağrısı ciddi bir tehlikenim habercisidir.

Köprücük kemiği üzerine alınan darbe, kemiğin kırılması omuz ağrısına neden olur. Bursa olarak isimlendirilen, eklem üzerine bulunan ve yastıklama görevi o gören kesecikler, yararlandığı takdirde öncelikle şişme ve sertleşme sonrası bu ağrılar yaşanabilir. Kalp krizinin ardından şiddetli omuz ağrıları olur.

Kürek kemiği denilen, güçlü bir darbeyle kırılabilen kemik hasar gördüğünde omuz ağrısı çekilecektir. Omuzu destekleyen bir takım tendonlar vardır. Ağır kaldırma, uzun süren egzersizler yapma durumunda omuzda ki bu tendonlar incinir ve ağrı hissettirir. Bazen yapılan ters hareketler omuzun yerinden çıkmasına sebep olur. Köprücük ve kürek kemiği arasındaki bağın ayrılmasıyla omuzun ayrılması gerçekleşir ve yine şiddetli ağrılar görülecektir.

Araba kazalarında görülen sarsıntılar sonrası kafa ve omurganın etkilenmesiyle omuz ve boyun bölgesinde kas spazmlarıyla beraber yoğun ağrılar yaşanır. Diyafram altında oluşan bazı iltihaplanmalarda omuz ağrısına sebeptir. Ayrıca safra kesesindeki bazı ağrılar omuzlara kadar çıkan, genellikle sağ omuzda var olan ağrılara neden olur. Kas ve kemikleri birbirine bağlayan tendonlar zorlanırsa tendinit hastalığı oluşacaktır. Bu hastalıkla beraber tendonlar şişer, hareket kabiliyeti azalır ve omuzda ağrı görülür.

Omuz için uygulanacak tedaviye, ağrının nedenlerine bağlı olarak karar verilir. Masa başında çalışanlara bazı egzersizler önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here