Okul

Orhan Gazi Dönemi

Cihan imparatorluğu olan Osmanlı’nın kuruluş döneminden itibaren ikinci padişahı Organ Gazi 1281-1362 yılları arasında hakimiyet kurmuştur. Uzun yıllar boyunca savaşlara katılarak Gazi unvanını almıştır.

Orhan Gazi, Osmanlı Devletinin kurucusu olan Orhan Bey’in oğludur. Babasının döneminde orduları komuta etmiştir. Babasının vefatı üzerine tahta geçerek Osmanlı beyliğini daha da yukarılara taşımıştır. Bursa’yı fethetmesinin ardından burayı başkent olarak ilan etmiştir. Marmara bölgesini her geçen gün fetihlerini sürdürmüştür. Kuzeybatı Anadolu’daki Bizans topraklarını fethederek savaşlara katılmıştır.

Osmanlı devletinin ilk sikkesini Orhan gazi yapmıştır. Bursa’nın adını kendi döneminde “bey sancağı” olarak değiştirdi. Sancağın kontrolünü oğlu Murat Bey’e vermiştir.

Orhan Gazi’nin ordusunun komutasında büyük oğlu Şehzade Süleyman duruyordu, kardeşi Alaettin Bey’de devletin idari, mali ve askeri işleriyle ilgilenirdi.

Yaşamı boyunca fethettiği topraklar Konur Alp Batı Karadeniz dolaylarına, Akçakoca İzmit dolaylarına, Gazi Abdurrahman Yalova (Yalakabad) dolaylarına akınlar yaparak Yalova, Akyazı, Mudurnu, Pazaryeri (Ermenipazarı), Sapanca (Ayangölü), Kandıra, Samandra olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu