Sözlük

Orman Yangını Nedir

Orman yangını, doğal veya insanların sebebiyet verdiği doğal afetlerdir. Ormanlık alanlar kısmen veya tamamen yangından dolayı küle dönüşebilir. Yaz aylarında özellikle orman yangınları sıklıkla görülmektedir. Doğal sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan orman yangınları da yaşanır. Küresel ısınmanın artmasına bağlı olarak güneşin dik açıyla yeryüzüne ulaşması yangınlara yol açar. Orman yangınları süreklilik halinde kuraklık ve iklim değişikliklerine sebebiyet verir.

İnsanlar tarafından çıkartılan ya da bilinçsizce sebebiyet verdikleri durumlarda olmaktadır. Tatil beldelerine yakın alanlarda otel, tatil köyleri yapmak için birileri tarafından yangınlar çıkartılır. Bilinçsiz insanlar tarafından da bir çok kez yangınlar yaşanmıştır. Piknik yapmaya giden, ormanlık alanda sigara gibi ateşli şeyleri dışarı atmaları durumunda karşılaşılabilir. Çam kırıkları, ateşi söndürülmeyen mangal külleri, söndürülmeye izmaritler yol açabilir. İhmaller zinciri git gide büyüyebilir. Doğaya karşı saygılı olunması halinde yangınlar kısmen de olsa önlenebilir.

orman yangini

Orman yangınlarının önlenmesi için bekçiler görev yapar. Ormanlık arazilerde yüksek kulelerden ormanları gözetlerler. Olası yangın durumlarında merkeze bildirerek müdahalenin en hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlarlar.

Orman yangını gördüğümüz takdirde alo orman yangını ihbar hattı 177 aramalıyız. En kısa sürede itfaiye ve yangın söndürme birimleri bölgeye intikal edeceklerdir. Doğamızı korumak ve sahip çıkmak bilinçli insanın yapacağı en erdemli davranıştır.

Güneş sisteminde bir çok gezegen olmasına rağmen yaşam yoktur. Ormanlar orada olsaydı eğer oksijen sağlar, atmosferin oluşması için gerekli etkileri gösterirlerdi.

Orman Yangınlarının Zararları
Yangınlar ormandaki canlı yaşamını da olumsuz etkiler. Bir çok canlı türü yangınlardan dolayı ölür. Bitki örtüsü gördüğü zarardan dolayı uzun bir süre yangının izlerini taşır. Yangından geri kalan küller görüntü kirliliğine yol açar. Bitki örtüsünün zarar görmesinden dolayı erozyon görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu