Okul

Ormanlardan Elde Edilen Ürünler

Ormanlar canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayatlarında önemli yer edinmektedir. Bir çok canlının da ormanlar içerisinde yaşadıklarını unutmamalıyız. Bunlar genellikle hayvan ve böcek türleri olup doğanın döngüsünün sağlamakta görevlidir. Şehrin o gürültülü hayatından kurtulmak için kendimizi bir müddet uzakta hissetmek isteriz, o vakit ormanlık alanlar kuşların cıvıltısı bizi kendimize getirir. Ormanları sadece gelir kaynaklı olarak görmemeli doğanın parçası olduğunu kabul etmeliyiz. Bizim olduğu kadar

İnsanlar ormanların sunduğu her türlü imkandan sonuna kadar faydalanmakta. Elde edilen ürünler arasında odun ve kömür gibi yakacak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bazen kalem, kağıt, kalem, masa, mobilya, kağıt havlu gibi küçük ürünler dahi olsun ormanlarda bulunan ağaçlardan yapılmaktadır. Ağaç, odun ve tahtanın olduğu her parça ormanlardaki ağaçlardan elde edilir.

Ormanlar bizlere bilimsel olarak bitkilerin gelişimini dahi sağlar. Bilinmeyen bitkiler balta girmemiş ormanlarda keşfi yapılarak kullanılır. Amazon ormanlarına balta dahi girmediğinden dolayı görülmeyen canlılar bitkiler görülmektedir. Bilim insanları araştırmalarını genişleterek bilime katkıda bulunacak canlı türlerini araştırmaktadır.

Besin olarak ormanlarda bulunan bazı ağaçlar bize meyve ve sebze vermektedir sağlığımıza yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için gereklidir.

ormanlar
ormanlardan elde edilen ürünler nelerdir

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu