Okul

Ormanlık Alanların Azalmasının Nedenleri

Hayati önem taşıyan ormanlık araziler her geçen bilinçsizlikten ve doğa sevgisinin az olmasından dolayı azalmaya devam ediyor. Ormanlar oksijen kaynağı olup insanlık için önem taşımaktadır. Ormanlarda gerekli kontroller yapılarak yok olması önlenmesi gereklidir. Her geçen gün azalması ile birlikte ormanların yok olması oksijenin varlığını da tehdit ederek insanları tehlike altına almaktadır.

Ormanların azalması aslında insanlardan kaynaklı sebeplerden dolayı olmaktadır. Gerek piknik alanlarında bıraktıkları küller ağaçları tutuşturması, bilinçsiz şekilde yakılan ateşlerin çevreye sıçraması olarak başlar. Para kazanma uğruna kundaklamalarında olması durumunda ormanlık alanlar yok olmaya neden olmaktadır. Yakılan ateş rüzgarın etkisi ile çevreye sıçrayabilir yada bir yerde bırakacağınız cam kırıkları güneşin etkisi ile birlikte çevreyi tutuşturabilir.

Kağıt, mobilya, selpak gibi ürünler için gerekli olan hammadde odun olup izinsiz bir şekilde ormanlarıda bulunan ağaçların kesilmeside bu sebeplerden birisi olmaktadır. Geri dönüşümde kağıtlar olmadığı durumularda ormanların yok olması daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Ormanlık alanların yanması yerlerine beton yığınlarından oteller, golf sahaları, imar izni gibi işlemlere açılmasına neden olmuştur.

orman yangınları
orman yangınları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu