Okul

Ortak Mirası Koruma Yolları Nelerdir

Ortak miras herkesin sahip olduğu geçmişten günümüze gelen eserlerdir. Bunlar taşınabilir ve taşınamaz olarak ayrılmaktadır. Örneğin taşınabilirlerden birisi kaşıkçı elması olmaktadır, taşınamaz ortak miras ise peri bacaları olabilir. Doğal ve tarih zenginliklerin hepsi bizlere ait olmaktadır. Onları doğru şekilde kullandığımız sürece zarar görmeyerek gelecek nesillerinde görmesi sağlanacaktır.

Sahip olduğumuz değerli mirasları gelecek nesillere bırakmak bizim en önemli görevlerimizden birisi olmaktadır. Binlerce yıllık tarihimiz olduğu gibi bunların koruma sırası bizlere ait olup zarar vermemeliyiz. Sahip olduklarımız hepimizin olup kültürümüzü en güzel şekilde yansıtmaktadır.

Ortak mirasların korunması için dünya genelinde aktif olarak görevini sürdüren dünya Anıtlar Vakfı çalışmalarını devam ettirip tarihi alanların korunması için önlemler almaya devam etmektedir. Ortak miraslarımız aynı zamanda bilgisayar elektronik araçlardan faydalanarak kopyaları kayıt altına alınmıştır. Ortak miraslarımız aynı zamanda devlet tarafından yasalarla koruma altına alınmıştır.

ortak miras

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu