Dini Bilgiler

Oruç Tutmak Kimlere Farzdır

Kimler Oruç Tutabilir, Oruç Tutamayacak Olan Kişiler oruç tutması farz olan ve olmayan kişileri kendilerini zorlamamalıdırlar. Belirttiğimiz özelliklere sahip olanlar oruç tutabilirler.

Ramazan ayına gelmemiz ile birlikte İslam dünyasını büyük bir heyecan sarmıştır. Allah’a olan ibadetlerini yerine getirmek için oruç tutacaklardır. Rızasını kazanarak günahlarından af ve bağış dileyecekler. Ramazan ayında oruç tutmak büyük sevap olduğu gibi nefsinizi de terbiye etmiş olursunuz.

Kimler Oruç Tutabilir?
Akıllı, ergenlik çağına giren, oruç tutmak için mazereti olmayan Müslümanların oruç tutması gerekmektedir.

Bunlar dışında olanlar oruç tutmayabilirler daha sonra kaza orucu tutabilirler. Ergenlik çağına gelmeyen çocukların oruç tutmaları farz olmayarak büyüme ve gelişimi olumsuz yönde etkileyecektir.

Kadınlar adet ve lohusalık dönemi oruç tutamaz ve namaz kılamazlar. Dönem bittiği zaman kaza orucunu tutabilirler. Önceden kılmadıkları namazı da kaza etmezler. Kadınlar adet oldukları zaman oruçları bozulup gizlice oruç tutanlara saygı göstermek için birşeyler yiyebilirler. İlerki günlerde 1 gün kaza yaparak oruçlarını yerine getirirler.

oruç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu