Dini BilgilerSorular Cevaplar

Oruçluyken Rüyalanma Orucu Bozar mı

Ramazanda Rüyalanmak Orucu Bozar Mı, Oruç Tutarken Rüyalanma Soru Cevap ile birlikte ramazan ayında dikkat etmeniz gereken hususlara yönelik bilgi alabilirsiniz. Doğru şekilde gerekli durumlarda işlemleri yaparak orucunuza devam edebileceksiniz.

Ramazan ayı ile birlikte herkes ibadetini yerine getirmek için oruç tutacaktır. Allah’a olan inançlarını ve nefislerinin terbiyesi için mutlaka ramazan ayında ibadet edilmesi gerekli olmaktadır. Ramazan ayında şeytanın akıllarına girmesi ile birlikte rüyalanan kişiler olacaktır. Kişinin istediği dışında olan durumlardan birisi olup orucunu bozmaz.

Rüyalanmak dışında öpmek, yakınlaşma veya dokunma gibi durumlarda olmaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi ile birlikte kazasının tutulması gerekli olunur. Düş kurarak rüyalanan birisi varsa yıkanarak boy abdestini alarak orucuna devam edebilir.

Sabah uyandığında olan bir durum ise o zaman yıkanarak yine orucunu tutmaya devam edebilir. Yıkanmayı iftardan sonraya bırakılırsa çok büyük günah olarak kabul edilecektir.

Soru: Ramazan ayında gündüz rüyalanan birisi banyo yapıp orucuna devam edebilir mi?
Cevap: Uyanınca banyonuzu yaparsanız tekrardan orucunuza devam edebilirsiniz. Boy abdesti alırken ağzınıza veya burun derinliklerinden su almamaya dikkat ediniz.

rüyalanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu