Sorular Cevaplar

Osmanlı Devletinde İlk Medreseyi Kim Kurmuştur

Medrese, Müslüman ülkelerde yüksek eğitimin verildiği kurumdur. Günümüzde üniversite ile eşdeğer konuma sahiptir. Eğitim almak isteyen talebeler ilk öğretimi tamamladıktan sonra medreselerde eğitim seviyelerini en üst seviyeye çekerler.

Osmanlı Devletinde ilk medrese 1330 yılında Orhan Gazi Medresesi İznik’te kurulmuştur. Osmanlı Devleti sınırlarını genişletmesi ve büyümesi sonucunda Bursa ve Edirne illerinde medreseler kurmuştur. İstanbul’un fethinin ardından büyük medreseler İstanbul’da kurulmuştur. Başkent kabul edilen İstanbul’da eğitim öğretim hızlandırılarak devam ettirilmiştir.

Osmanlı topraklarının genişlemesi ile bilime önem verilmiştir. Orhan Bey tarafından 1330 yılında İznik’te küçük medreseler kurulmuştur. Türk alim insanların yetiştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Türk alim ve mütefekkirlerinden olan Şerefüddin Davud bey. Mahmud bey. Muhammed el-Kayseri ile Konyada Siraceddin Urümi nin talebesi Taceddin Kürdi tayin edilmiştir. Hocalar burada eğitimler vererek alim insanların yetiştirilmesi sağlanmıştır.

Osmanlı Devletinde Darülhadis, Darülkurra, Darüttıb medreseleri vardı.

Darülhadis medresesi: Hadis-i şeriflerin öğretildiği ve tedkikine karar verilen medresedir.

Darülkurra medresesi: Kur’an-ı Kerim ile alakalı eğitim verilen medresedir.

Darüttıb medresesi: Tıp eğitimi ve hasta tedavisi için eğitim verilmekteydi.

medrese

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu