Östrojen Hormonu Nedir

Kadınların başta adet dönemleri olmak üzere kadınsal olayların gerçekleşmesinde rol oynayan önemli hormondur. Üreme dönemlerinde fazladan salgılanır. Yumurtalıklardan salgılanan hormon menopoz, üreme ve adet gibi döngülerin oluşumunu sağlamaktadır. Hormonsal olarak sadece kadınlarda değil erkeklerde de aynı şekilde salgılanmaktadır.

Ergenlik dönemlerinde vücut östrojen hormonu salgılayarak kızlarda boylarının uzamasını sağlıyor. Genital olarak değişikliklerin başlanması, vücuttaki yağ hücreleri artış, göğüs ve yumurtalıkların büyümesi, rahmin iç ve dış kısmında kalınlaşmaya neden olan hormondur. Kadınları hamilelik dönemine hazırlayan hormon olarak sınıflandırabiliriz.

Eksiklik görülmesi ile kadınlarda menopoz dönemi daha erken başlayabilir. Cildin kırışması, saç dökülmesi, genital bölge ve göğüslerde sarmakların sebebidir. Hormonun eksikliği ile getirilerin hepsi zaman içerisinde kaybolmaktadır. Hormonun fazla salgılanması da vücut için oldukça zararlı olmaktadır. Kilo almamıza sebep olduğu gibi kanser hücrelerini tetikleyerek ortaya çıkmalarına neden olur. Hormon salgılanmasıyla birlikte ödem, bacak damarlarında sertleşme, safra kesesinde taş, yağ dokusunun hızla artmasına neden olur.

Östrojen seviyesinin yükselmesi için magnezyum, B vitamini takviyesi yapılabilir. İyi bir beslenme, egzersiz, güzel bir yaşam, stresten uzak durmak vücudunuzdaki östrojen seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Menopoz döneminde özellikle kadınlar östrojen seviyesinin azalması ile sıkıntı çekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here