Otomatik Ödeme Talimatı Vermenin 5 Avantajı

Bankalar aracılığı ile yapılan otomatik ödeme talimatı, çeşitli ödemeler veya para transferleri için verilen düzenli ödeme işlemidir. Otomatik ödeme talimatının pek çok avantajı bulunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı vermenin 5 avantajı dikkat çekmektedir. İlk göze çarpan ise son ödeme tarihlerini takip etmekten kurtulmaktır. Zaman zaman son ödeme tarihleri aklımızdan çıkabilir. Bu durum ekstra faiz anlamına gelmektedir.

Otomatik ödeme talimatı ile faturalar tam zamanında ödenmiş olur. Talimatlar;

Elektrik faturası
Su faturası
İnternet faturası
SGK prim
Kira vb. için verilebilmektedir.
Otomatik ödeme talimatı için eksta işlemlere gerek yoktur. Yalnızca, banka hesabı ve kredi kartı sahibi olmak yeterlidir. Bu işlemin, bireyler için pek çok avantajı bulunmaktadır. Ayrıca tüm bankalar otomatik ödeme talimatı almaktadır. Banka şubeleri, internet, ATM ya da mobil uygulama aracılığı ile talimat verilebilmektedir.

1.İşlemler Tam Zamanında Gerçekleşir

Para transfer işlemleri önceden kullanıcıların belirlediği takvime göre belirlenmektedir. Bu nedenle ödemelerin unutulması veya aksaması söz konusu olmaz. Tam olması gerektiği zamanda ödemeler gerçekleşmiş olur. Tüm abonelik faturaları, ev faturaları, kira, SGK primleri gününde ödeneceğinden son ödeme tarihleri geçmez.

2.Gecikme Faizi Ve Cezalara Elveda

Otomatik ödeme talimatı demek aynı zamanda tam gününde ödeme yapmak demektir. Bu durum ödeme tarihlerinin gününün geçmesini engellemektedir. Vaktinde yapılan ödemeler sayesinde gecikme faizi veya ceza ödeme riski ortadan kalkmaktadır. Ekstra masrafların ortadan kalkmasını sağlayan otomatik ödemelerde zamansız kesintiler de yaşanmaz.

3.Hesapta Para Yokken Ödemeler Devam Eder

Kredi kartı aracılığı veya banka hesaplarından verilen talimatlarda, bazı bankalar ek hesap oluşturmaktadır. Müşterilerin limitleri yetersiz olsa da ek hesaptan ödemeler devam ettirilerek, mağduriyetlerin önüne geçilmektedir. Otomatik ödemeler bu özelliği ile kişileri güvence altına almaktadır.

4.Kişisel Finans Takip Kolaylığı

Fatura ve transfer işlemlerinde tek hesap dökümü üzerinden kontrol sağlanabilmektedir. Bu, müşterilerin kendi kişisel finans takiplerini kolaylaştırmaktadır.

5.Hesap İşletim Ücreti Ödemelerinden Kurtulmak

Bankalar ödemeler konusunda çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Kampanyalardan yararlanmak aynı zamanda hesap işletim ücreti ve kredi kartı ücretinden kurtulmayı sağlayabiliyor. Banka müşterilerinin, banka kampanyalarını takip ederek, uygulamalardan yararlanmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here