Sözlük

Otopark Nedir Kısaca

Otoparklar günümüzde motorlu araçların park edilmesi için kullanılan alanlar olarak ayrılmıştır. İki farklı otopark açık ve kapalı şekilde birbirlerinden ayrılır. Sürücülerin işlerini halletmesi için trafiği de engellememesi adına araçların durabileceği alanlardır. Trafiklerin sıkışıklığını önlemek amaçlı otoparklardan faydalanılmaktadır.

Açık otoparklar: Sokaklar, yol kenarları, otoparklar olup üstü herhangi bir şekilde kapalı değildir. Açık otoparkların kullanımları günümüzde en yaygın şekilde olanlardır. Alışverişe giderken mağazaların otoparkları buna temsildir. Ücretli ve ücretsiz olarak birbirlerinden ayrılabilirler. Otoparklar daha çok sosyal hayatta yoğunluk gösteren kişiler için hazırlanmıştır.

acik otopark
açık otopark

Kapalı otoparklar: Hizmet sınıfı daha çok üst kısma hitap eden parklardır. Modern olduğu gibi katlar güvenli kameraları ile kontrol adına alınmıştır. Ücretli otoparklar sınıfına girerek arabalara uygun şekilde tasarlamıştır. Zengin kesimlere göre tasarlanmıştır. Bazen rezidansların kendilerine ait kapalı otoparkları olur. Giriş çıkışların kontrolü belirlenen görevli tarafından sağlanmaktadır.

kapalı otopark
kapalı otopark

Otomatik otoparklar: Yer altına taşınan otoparklar olup aracınızı belirli bir yere park ettikten sonra taşınmasıdır. Araçlar asansörler tarafından taşınarak araç güvenliğe alınır. En güvenli otopark sistemidir herhangi dış etkenlerden etkilenmez. Ücreti diğerlerine göre daha yüksek seviyelerde olup bugün Tokyo gibi şehirlerde aktif olarak görülmektedir.

otomatik otopark
otomatik otopark

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu