Okul

Oynar Eklemler Nelerdir

Oynar eklem, kol ve bacak bağlantı yerlerinde bulunan oynar eklemlerdir. İki kemiğin kesişme noktasında yer alır, oynayabilmesi için sağlanmış yerden oluşur. Bu eklemler kemikler, çeşitli hareket yeteneğine sahip özellikler kazandırılmış yapılardır. Oynar eklem hareket kabiliyetini sağlar. Bir kemiğin diğer kemiğin çukuruna girmiş şekilde birbirlerine bağlamaktadır. Bu sayede sürtünme sonucunda oluşabilecek aşınmaların önüne geçilir, kıkırdak yastıklar ve buralarda yumurta akına benzer sıvı sayesinde kurtarır. Eklem aralarında bulunan sıvıların korunması, her iki kemiğin hareket kabiliyetinin sağlanması sağlayandır. Oynar eklemlerin etrafında birde hareketi sağlayan kapsül tarzında yapı vardır.

Kemikler arasında boşluk bulunur, kol ve bacaklar arasında birleşim noktalarında hareketi sağlayan yapıya sahiptir. Eklem sıvısı ile kemiklerin uç kısmındaki kıkırdakta rahat hareket etmesini sağlayan yapıdır. Kemikler birbirlerine zarar vermemesi için gereklidir.

Eklem yapısı ve bağı birbirlerine bağlı haldedir. İnsanlar yaşlandıkça yürümekte ve hareket etmekte zorluk çekerler. Oynar eklemlerin yapısına bağlı olarak eklem sıvısı çocukluk ve gençlik çağında normal düzeyde olur. Yaşlandıkça sıvı azalarak eklem ağrıları görülür.

Oynar eklemlere örnek; omuz eklemi, kalça eklemi, kol ve bacaklardaki eklemlerden oluşmaktadır.

eklemler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu