Okul

Ozon Tabakasının Delinmesi ve Yarattığı Tehlikeler

Ozon tabakası insanlar için hayati bir önem taşıdığı gibi ona gelecek zararlar hayatımızı etkileyecektir. Ozonlar üç oksijen atomunun bir araya gelmesi ile oluşan kimyasal bileşik olmaktadır. Sadece bizler için değil tüm canlıların hayatını etkilemekte.

Güneş ışınları direk olarak dünyaya ulaşsaydı eğer bir çok hastalığa ve yaşamımızı etkileyecektir. Dünyaya büyük etkisi olur bu sayede ışınlardan arındırılmış olarak bize sade ve saf olan ulaşacak. Kuraklık ve hastalıkları önlemiş olur deri kanserine sebep olabilir fazla güneş ışınına maruz kalmak.

Delinmesi sonucunda uçaklar içinde tehlikeye sebep olmakta oksijen bulunmadığı yerlerde türbülansa girebilir. İnsanlar ve hayvanlar için büyük tehlikeyi halen sürdürmekte uzmanlar tarafından yaz aylarınca güneş dik geldiğinde 12 ile 4 arası güneşe çıkılmamalıdır. Ozon tabakası yok olsa dahi dünya yok olmaz ama insanlığın sonu gelebilir oksijenimizi atmosferde tutan ozon tabakası olmaktadır. Delinmesi ve incelmesi sonucunda küresel ısınma kendisini göstererek kutuplarda yer alan buzullar erimiş mevsimlerin zamanı değişmiştir.

ozon tabakası
ozon tabakası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu