Parkinson Nedir Kısaca

Hastalığın tedavisi yoktur. Ellerde, kollarda ve bacaklarda titreme ile başlayarak kademe kademe ilerleyen ve ilerledikçe de kötüleşen, hastanın hayatını idame ettirmesini güçleştiren bir hastalıktır. Beyinde dopamin maddesinin üretilmesi parkinson hastalığına sebep olur.

Beynin bazı alanlarında dopamin üretimi gerçekleşir. Dopamin üreten hücreler, en fazla substabsiya nigra denilen alanda bulunur. Vücut hareketleri ve farklı beyin bölgeleri arasında mesajların alınıp iletilmesinde görevli olan dopamin bu anlam da önemli bir kimyasaldır. Bu üretimi gerçekleştiren hücrelerde %60- 85 oranında hücre kaybı oluştuğunda dopamin üretimi durur ve hastalık yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.

Parkinson hastalığı yavaş ilerleyen bir hastalık olmakla birlikte ilk belirtileri enterik sinir sistemi, koku alma noktaları ve alt beyin sapında meydana gelir. Daha sonra ilerleyerek, substanisya nigra ve beyin kabuğunun olduğu alana kadar ilerler. Parkinson hastalığı 30 yaşından küçük kişilerde görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. Hastalık genellikle 60 lı yaşlarda ortaya çıkar.

Parkinson Belirtileri

-Dinlenme esnasında meydana gelen el ve ayaklarda titremeler
-Yüzün ifadesizleşmesi, konuşurken mimiklerin kullanılmaması, yüz ifadesinin sert bir hal alması
-Yürürken, normalden küçük adımlarla, ayağın yerden kaldırılmadan sürüklenmesi
-Yürüme sırasında sendeleyerek ve çok yavaş bir şekilde yürünmesi ayrıca tek kolun sabit tutulması
-Öne doğru kambur duruş
-Ses tonunda yumuşama ve sessiz konuşmalar.
-Kollarda ve bacaklarda sertlikler
-Denge sorunları ve bundan kaynaklanan düşmeler.

Parkinson Tedavisi

Parkinson ilerleyen bir hastalıktır ve günümüz de tam olarak bilinen bir tedavisi yoktur. Her hastaya kişiye özel tedaviler uygulanmaktadır. Tedavilerde, hastanın yaşı ve hastalığın evresi göz önünde tutularak planlamalar yapılır. Hastalıkta kullanılan ilaçlarla, belirtilerini azaltmak ve yaşam koşullarını daha iyi hale getirmek amaçlanır. Ancak yan etkilerinden dolayı ilaçları kullanamayan hastalarda cerrahi yollara başvurulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here