Okul

Pasif ve Aktif Bağışıklık Nedir

Pasif Bağışıklık Nedir Örnekler

Pasif bağışıklık insan ve hayvanlardan elde edilen antikorların enjekte yoluyla canlılara aktarılarak bağışıklık kazandırılmasıdır. Pasif bağışıklık aylar içerisinde etkisini kaybederek önemini yitirir. Doğal antikorlar başta anne sütü olmak üzere çeşitli besinlerde bulunur. Vücuda enjekte edilerek vücudun antikor üretmesi sağlanarak yapay yolla bağışıklık kazanması sağlanır.

Aşılama yöntemi pasif bağışıklıktır. Aşı yaptırdığımızda aslında ölü ve zayıflatılmış mikroorganizmalar vücudumuza enjekte edilir. Vücudumuz zayıf mikropları tanır ve onlardan korunmak için antikor üretimine geçer. Vücut kendi kendini korumaya alarak mikroplara karşı bağışıklık kazanır. Aşılama yöntemi sayesinde hastalıklara yakalanırsak vücudumuzda o mikroplara karşı koruma olur. Kolay kolay hasta olmamak için her yıl düzenli olarak aşı yaptırırız.

Aktif Bağışıklık Nedir Örnekler

Aktif bağışıklık doğal yollarla kişinin kazandığı bağışıklığa denir. Hastalanarak ve mikropların vücuda girmesi sonucunda vücut kendi kendine doğal antikor üretimi yaparak hastalıklara karşı kendisini korur. Doğal bağışıklık canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için önemlidir. Aktif bağışıklık kişinin yaşadığı yere adapte olmasını da sağlar. Çeşitli canlılar mikroplara karşı direnç kazanıp yaşamlarını devam ettirebilirler.

Mikroplar vücudumuzda girdiğinde hasta oluruz. En sık grip gibi bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Doktora gitmeden doğal yollarla kendimizde iyileşebiliriz. Vücudumuz hastalıkları tanır bir süre sonra antikor üretime geçerek vücudumuzu mikroplardan arındırır.

pasif ve aktif bagisiklik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu