Peeling Nedir

Birçok farklı böyle için birçok çeşidi bulunan peeling İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı “soyma”dır. Genel olarak vücudumuzdaki ölü deriden arınmak için peeling yapar ve daha canlı, daha sağlıklı ve daha yumuşak bir cilde sahip oluruz.

En çok yapılan ve bilinenler dudak peelingi, yüz peelingi, bacak peelingi olmasına rağmen hemen hemen vücudumuzun her yeri için peeling yapılabilir. Kadınlar için gün içinde yapıp temizlediğimiz makyajımızın cildimizde kalanlarını temizlemek için çok iyi bir yol olan peeling, daha öncesinde ise son zamanların modası olan likit mat rujları sürmeden önce dudaklarımıza yapılabilir. Daha pürüzsüz bacaklar için de bacaklarımıza ve aynı şekilde kollarımıza peeling yapmak mümkün.

Peki Çeşitleri Nelerdir?

Hazır Peelingler: Hemen hemen tüm kozmetik markaları yüz, el, dudak, vücut peelingleri çıkartır. Kimi kuru cilde uygulanır, kimisi duşta kullanılır. Birçok farklı çeşitini bulabileceğimiz peelinglerden kendimize uygun olanı, soyma işlemini gerçekleştireceğimiz bölgeye göre seçip kullanabiliriz.

Evde Hazırlayabileceğimiz Peelingler: Evet, evde de basit birkaç malzeme ile peeling hazırlayabiliriz! Hem doğal içerikli hem de çok basit peelinglerden en bilinenleri şeker ve bal ile yapılandır. Bir kaşık şeker ve bir kaşık balı karıştırıp dudağımıza, yüzümüze, elimize, bacağımıza yumuşak hareketlerle masaj yaparak sürebiliriz. Peeling yapacağımız bölgeye göre şeker ve bal miktarını eşit oranda arttırabiliriz. 5-10 dakika beklettikten sonra durulayarak soyma işlemini tamamlamış oluruz.

Peeling Başka Ne İşe Yarar?

Birçoğumuzun ortak problemi ciltte meydana gelen kararmalardır. Dirseklerde, diz kapaklarında ve özellikle koltuk altlarında meydana gelen kararmalar bazen rahatsız edici olabilir. İşte bunun için de bir kabın içine yarım limonun suyunu sıkıp 1 kaşık şeker ekleyerek kararan bölgelere düzenli uygulayabiliriz. Limonun renk açıcı etkisi ile hem peeling yapacağız hem de düzenli kullanım ile kararmalardan kurtulacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here