Okul

Piri Reis Hayatı Kısaca

Piri Reis, (1465 Gelibolu – 1554 Kahire) dönemlerinde yaşamıştır. Türk ve Osmanlı denizicisi olarak yaptığı harita çizimleri ile denizcikte yeni bir sayfa açmıştır. Osmanlı denizicisi olan Kemal Reis’in yeğeni olarak Akdeniz bağımsız olarak dolaşan denizcidir. Amcasının yanına katılarak birlikte İspanya’da güçlüklerle mücadele veren Müslümanlara yardım etmişlerdir.

Osmanlı Devleti bu tarihlerde dünya üzerinde hakimiyet kurup Kaptan-ı Derya (Denizlerin Hakimi) ilan etmiştir. Cihan devleti Akdenizi fethederek Türk gölü haline getirmişlerdir. Amcası ile birlikte Osmanlı devletinin himayesine girerek hizmet etmişlerdir. Savaşlarda reislik olarak önderlik yapıp kazanmışlardır. Amcasının vefatından sonra Gelibolu’da inzivaya çekilmiş ilk eserinin üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. İlk dünya haritasını 1513’te denizcilik döneminde edildiği bilgi ile çizmiştir.

Mısıfr seferleri düzenlenince inzivadan çıkıp tekrar denizlerde yelken sürmeye devam etmiştir. Osmanlı donanmasına kaptan olarak tayin edilmiş bitirdiği haritayıda Yavuz Sultan Selim’de vermiştir. 1524 yılında Sadrazam Makbul İbrahim Paşayı Mısır’a götürmek için gemileri ile koruma görevi üstlenmiştir. Kitab-ı Bahriye’yi deniz seferinde tamamlar Kanuni Sultan Süleyman’a sunar. İkinci haritasını 1528’de tamamlar diğerlerine göre daha detaylı ve doğru olmaktadır. Padişaha sunar ve Suveyş’te bulunan Osmanlı donanmasına kaptanlık etmesi için tayin edilir 1554’te Kanuni Sultan Süleyman tarafından idem edilerek ölmüştür.

piri reis haritası
piri reis haritası

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu