Okul

Pisagor Kimdir

Pisagor, olarak tarih kitaplarında adı geçen filozof’un ismi Pythagoras’dır. Yaşamını M.Ö. 570 – M.Ö. 495 Ege Denizi’nde Sisam Adası’nda doğdu bu yıllar arasında yaşamış olan matematikçi, filozof, pisagorculuk akımının kurucusu olarak biliniyor. Pisagor önermesi “Sayıların babası” olarak bilinir. Öğrencilerine hayatta bilmesi gerekenlerin matematik olduğunu nihai sonuçlarınızda size yardımcı olacak tek alan olmasını inanmışlardır. Bilgisi ile tarih kitaplarında önemli yer almıştır sayılı filozoflardan birisi olmaktadır. Düşüncelerini kendi aklında derler ve toparlamıştır hiç bir zaman yazıya dökerek günümüze eserlerini bırakmamıştır.

Çalışmalarının önemi kısmını astronomi üzerine yapmıştır. İlk defa evrenin merkezi olduğunu onun etrafında herşeyin döndüğünü düşünmüştür. Merkezi ateşin batıdan doğuya saydam küreler halinde döndüklerini çalışmaları ile belirtti.

Pisagorculuk Nedir?
Öğrencilerinin filozof olan öğretmenlerinin izinden gittikleri için kendilerine pisagorcu diyorlardı.Ödlid’in adlı eserinde aksiyomatik geometrinin başlanmasına büyük katkıda bulunmuştur. Pisagorculuk günümüze kadar ulaşmıştır kendilerini eğiten ve onun gizemlerinin yolundan devam eden topluluktan oluşur.

pisagor
pisagor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu