Portakal Yağının Faydaları Nelerdir

Meyveler her bakımdan kelimesi kelimesine sağlığımıza ve cildimize faydalıdır. Portakal yağında antibakteriyel, anti-inflamatuar, anti-depresan, afrodizyak ve antiseptik özellikleri içinde barındırır Barındırdığı özellikler bakımından oldukça faydalı insan sağlığı için gereklidir. Portakalın kabuklarından elde edilen yağdır. Portakal suyu üretiminde de yan ürün elde edilir.

Portakaldan elde edilen yağ sayesinde sabun, deterjan, parfüm, kozmetik ürünlerde elde edilebilmektedir. Portakal yağının rengi sarıdan turuncuya değişmeden yağı elde edilmektedir. Yağın hoş kokusu, taze ve narenciye tadı olmaktadır. Yağ portakal meyvesinden çıkartılarak 6 ay boyunca kullanılması gereklidir. Uçucu olduğundan dolayı kullanım alanları kısa tarihli ve kapalı kutularda olur.

Portakal Yağının Faydaları

Enfeksiyonları, baharatlar, toksin alımı gibi iç ve dış enflamasyonlar da rahatlama sağlamaktadır. Antibiyotik ve diğer ilaçların vücuda etkilerini azaltır. Antibiyotik etkisi ile diğer ilaçların etkilerini azaltmaktadır. Cinsel yaklaşımlarda yaşanacak isteksizlik, iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon rahatsızlıklarını önlemekte kullanılır.

Yağ cild bakımında önemli yere sahiptir. Ciltteki şişliği azaltarak ince çizgileri gidermektedir. Yağ kırışıklıkların oluşumunu zorlayarak yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.

Portakal yağı mikrobiyal büyümeyi engelleyen etkisi sayesinde kesik ve yaraları sterilize etmektedir. Yağın yara üzerine uygulanması, yaranın patojen bakteri ve mantar ile enfekte olmasından koruyucu etki sağlar.

Portakal yağı zihnimizi, ruhumuzu yatıştırıcı olması yorgunluğu alarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlamaktadır. Özellikle bayanların adetli ve menopoz olduğu dönemlerde etkilidir.

Portakal yağı vücudumuzu temizlediği gibi asit, tuz, kimyasal gibi tuzlardan koruyarak kirleticileri engellemektedir. Vücudu endokrin ve ekzokrin bezlerinin salgısını teşvik etmektedir. Portakal yağı sayesinde süt salımı artar, sindirim suları ve safra üretimi salgılanmasının önüne geçilmektedir.

Portakal yağı biberiye ve selvi bitki yağı ile karıştırıldığında selülit görünümünü azaltacaktır. Yağlardan dörder damla damlatarak yapacağınız karışımı, 5 dakika boyunca selülit bölgesine ovalayarak uygulayın. Günde 5 dakika dairesel hareket selülitten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Düzenli olarak yapılması selülitin azalmasına zamanla geçmesini sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here