Prostat Nedir Prostatı Etkileyen Sorunlar

Sadece erkeklerde görülen prostat, mesanenin hemen altında rektumun önünde bulunan bir salgı bezidir. Görevi, meni sıvısının çoğunu salgılamaktır. Genç erkeklerde ceviz büyüklüğünde iken kırklı yaşların sonunda ve yaş ilerledikçe prostat büyüyebilir.  Bazı erkeklerde sorun oluşturmazken bazılarında idrar yoluna baskı yaptığı için idrar yaparken zorluk çektirir.  Sorunlar arasında gece sık sık idrara çıkmak da görülebilir.

İdrar eskisine göre yavaş olabilir ve damla damla olabilir. Kişi idrarını yaptıktan sonra hala mesanesi doluymuş gibi hissedebilir. Sorunlar arasında erkeğin cinsel etkisini ve isteğini değiştirmesi yoktur. Ama cinsel ilişki sırasında meni idrar kesesine dolduğu  için baba olma  yeteneği kaybolur. Fakat bu zaten çocuk sahibi olan erkekler ve yaşı büyük olan erkekler açısından sorun teşkil etmez.  Prostatın riskleri olarak şunlar gösterilir, mesanede taş oluşumu, mesanede taş oluşması ve içinde cep oluşması, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, kanlı idrar yapma, kronik böbrek yetersizliği. Erken tanı da oldukça önemli çünkü erken tanı ile oluşabilecek ve geri dönüşü olmayan rahatsızlıklardan korunulabilir.

Etkileyen Sebepler

Soğuktan etkilenen organlardan biri de prostattır bu nedenle soğuklar attıkça prostat şikayetleri  de artar. Kış aylarında ilaçla kontrole alınır  yaz aylarında ilaçlar bıraktırılır. Beslenme alışkanlıkları  da oldukça etkilidir prostatta. Acılı, turşulu, mayalı, baharatlı yiyecekler prostatta ödem oluşturacağından şikayetler  ortaya çıkarır. Genetik yatkınlık prostat kanseri için geçerlidir.

Prostat büyümesi genel olarak genetik yatkınlıkla ilgili bir şikayettir.  Prostat büyümesi hormonların etkisi altındadır.  Ergenlikten önce hormon salgılanması duran erkeklerde prostat büyümesi görülmemektir.  İlerleyen yaşlarda erkeklik hormonunun salgılanması azalmasına rağmen prostat büyümesi görülebilir. Fakat prostat büyümesinin tıp da tam bir nedeni ve açıklaması yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here