Protein İçeren Besinler Yiyecekler

Vücudumuzun temel yapı taşlarından olan protein saçımızdan tırnağımıza kadar ihtiyacımızı karşılamaktadır. Protein vücudumuzdaki dokuların oluşması için gerekli olan yapı taşıdır. Sağlıklı yaşam sürdürebilmek için ihtiyacımız olan proteini karşılamalıyız. Fonksiyonel olarak organlarımızın sağlıklı çalışması için gereklidir. Proteinler sayesinde vücudumuza alınan molekül yapıları ve sindirim parçaları olan aminoasitlere dönüştürülür. Yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılamak için 20 çeşit aminoasit vardır, bunların 9 tanesi vücudumuz üretirken geri kalan 11’ini dışardan almalıyız. Vücudumuzun ihtiyaçları karşılanması sayesinde sağlıklı hayat, karşılanmaması halinde zorlu yaşam sürdürürüz. Cilt yapısındaki bağ dokusu esneklik kazanması için “yapısal protein” ihtiyaç duyarız. Proteinler her yaşta ihtiyaç duyulan yapı taşlarıdır. Kas yapılarının doğru düzgün şekilde çalışması içinde gereklidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek sağlıklı olmamızdaki yardımcı antioksidanları sağlar. Metabolizmamıza dışarıdan giren mikroorganizmalardan korunmasında antikorların temel maddesidir. Proteinler olmasaydı bağışıklık sistemimiz sağlıklı çalışmadığı gibi sorunlar yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

Protein olarak zenginlik içeren besinler ise sağlığımız için önemlidir. Hayvansal ve bitkisel gıdalarda yer alırlar sağlığımızı korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalı olmaktadır.

Tavuk, Hindi Eti
Protein olarak zengin olup 100 gram beyaz ette 30 gram proteinin bulunduğu biliniyor kalorisi düşük olup sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Haftalık olarak tüketmekte fayda vardır.

Balık
100 gramda 26 gram protein bulunur beyaz et olması ile birlikte bir çok hastalığın dermanı olarak gösterilir.

Sığır ve Dana Eti
100 gramda 36 gram protein ile birlikte en zenginlerindendir.

Tofu
100 gramın içinde 7 gram bulunarak hafif yiyeceklerdendir.

Barbunya
100 gram içinde 17 gram protein yer almaktadır.

Yumurta
100 gram yumurtanın içersinde 13 gram protein yer alır günlük olarak 1 adet yumurta tüketmek gereklidir. Ortalama olarak bir yumurta 50-70 gram arasında ağırlığı değişebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here