Okul

Psikolog ve Psikiyatrist Farkı Nedir

Ruh sağlığı bakımından kişiler rahatsızlık duydukları zaman tedavi görmek amaçlı olarak tedavi görürler. Ruh sağlığı ve tedavisinde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Tedaviden sonuç alınması adına doğru adımlarla ilerlenerek daha çok etkisi altında kalınmaması gerekir.

Ruh sağlığı alanında tedavi uygulayacak olanlar psikolog ve psikiyatrilerdir. İki meslek alanında ruh sağlığında tedavi yöntemlerinin araştırmalarını yapar ve uygulamaya koyarlar.

Psikolog ve psikiyatri arasındaki farklar;

Psikiyatri, tıp fakültesinde eğitimini tamamlayan, psikiyatri alanında dört yıllık lisans eğitiminden sonra kişiye verilen ilaç yazma, tanı koyma gibi yetkileri bulunan doktor vasıflı kişilere denir.

Edebiyat ile ilgili bölümlerden mezun olup ilaç yazma ve teşhis koyma yetkisi olmayan meslek grubuna psikolog denir. Psikologlar kişilerin tedavilerinde yardımcı olarak çalışan kimselerdir.

Psikolog ve psikiyatri arasında dünya kadar fark olmaktadır. Bilinmesi gereken ruhsal açıdan rahatsızlık duyan kişiler tedavilerinde psikiyatrilere giderek sorunlarına tedavi bulabilirler. Psikologlar ise yardımcı kimseler olduğundan dolayı hastalığınızda sizlere yardımcı olamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu