Sözlük

Radar Nedir Kısaca

Radarlar belirli bir menzil içeresindeki sinyal yayan cisimlerin konumlarının belirlenmesini sağlayan cihazdır. Radarların kullanıldığı yerler deniz ve hava alanlarındadır. Deniz gemilerin ve deniz altıların kendilerine yaklaşan tehlike cisimleri tespit edilmesinde ihtiyaç duyulur. Havada uçakların birbirlerinin sahip olduğu noktaları mesafeler öğrenmelerine ve kulede bulunan yetkililerin radarları takip ederek bilgi mesajları gönderirler.

Radarlar günümüzde bir çok alanda aktif olarak kullanılır. Çeşitlerine göre kullanım alanı değişir bunlar hava, deniz, kara gibidir. Radarlar genelde askerli ve ulaşım amaçlı olarak kullanıldığı görülüyor. Yer tespiti ve yaklaşan cisim varsa onların tespitini sağlıyor. Radarlar kendi arasında ayrılır bunlar yaydıkları ısı veya radyo sinyallerine göre değişiklik gösterir. Gemilerin sis içinde yol bulması, uçakların hedef, belirli bölge içindeki canlıların tespitinde kullanılıyor.

Radarın çalışma prensibinde yayılan mikrodalga ışınları uzaktaki hedeflere çarparak geri gelir. Cismin yapısına dair bilgi sahibi olunabilir. Teleskopa benzeyen yapısı vardır, ışınları yayarak tespit işlemlerini yapar.

Radarlar savaşların ardından ortaya çıkmıştır. İkinci dünya savaşında Radio Detection And Ranging kelimeleri bir araya getirilerek ismi almıştır. Uzaktaki cisimleri radyo frekansları ile tespit edilmiştir.

radar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu