Okul

Radyasyonun Çevreye Zararları Nelerdir

Radyasyon ile birlikte çevremize ve insanlara büyük zararları olduğunu görüyoruz. İlk atom bombasının atılması ile birlikte aradan onlarca yıl geçmesine rağmen canlı bulgusuna rastlanmamıştır. Bölgede yoğun olarak insan hayatını tehlike edecek seviyede radyasyon görülüyor. Radyoaktif ışınların yayılması ile birlikte alfa, beta ve gama ışınlarının çevreye yayılmasıdır.

Geniş bir etkisi olup Ukrayna’da Çernobil felaketi olması büyük bir zarara sebep olur. günümüzde atom bombalarını nükleer silah olarak kullanmak için bir çok ülke araştırmasını devam ettiriyor.

Radyasyonlar çevredeki bitkileri büyük ölçüde etkiliyor gelişimleri ve sahip oldukları DNA yapılarını etkisi görülür. İnsanlar üzerine DNA yapılarında değişiklikler meydana gelerek kişiden kişiye göre 6 parmaklı veya yapışık olan ikizlerin doğumu gerçekleşebilir.

Radyasyonlar yakınımızda elektrikli aletlerin bulunmasıyla dahi olabilir. Büyük radyasyon yaymaktadır. Gözle görülmediğinden dolayı ne kadar radyasyon olduğu da bilinmez. Radyasyon yayın aletler şöyle bilgisayar, cep telefonu, mikro dalga fırınlar başta olmaktadır.

radyasyon
radyasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu