Ramazan Oruç Ne Zaman

Müslüman dünyası için önemli aylardan birisi olmaktadır. Allah’a karşı ibadetlerini oruç tutarak yerine getirmektedirler. Allah’ın rızasını kazanarak günahlarının affedilmesi ve cennete gitmek için tutulur. Nefislerimiz terbiye edilir zekat sadaka ve iftar sofraları kurularak fakirlerin karınları doyar. Kuran okuyarak namazlar kılınır dualar edilerek günahlar için af dilenir. Ramazan ayı günahların affedildiği aylardan birisi olmaktadır sevabın en çok kazanacağın dönemlerden olmaktadır.

Müslüman aleminin sabırsızlıkla beklediği on bir ayın sultanı ramazan 6 Haziran Pazartesi günü başlayacak. Oruçların tutulacağı insanların birbirlerine karşı hoşgörülü ve merhametli davranacağı dönemlerden olacaktır. Mübarek aylarda şeytan bağlanacak ve insan nefsini çelemeyeceği bir dönem olacaktır.

4 Temmuz 2016 – Pazartesi Günü Arefe
5 Temmuz 2016 – Salı Günü Ramazan Bayramı 1. Gün
6 Temmuz 2016 – Çarşamba Günü Ramazan Bayramı 2. Gün
7 Temmuz 2016 – Perşembe Günü Ramazan Bayramı 3. Gün

Ramazan Oruç Tutmanın Önemi

Oruç gizli ve faziletli ibadetlerdendir. Oruçlunun uykusu ibadet, susması teşbih sayılmaktadır. Ameller kat kat daha fazla olacağı zamandır. Oruç tutan biri yemekten daha fazlası nefis temizliğini yerine getirir. Oruç tutan kimse arzularını terbiye ederek kuvvetlendirmektedir. Şehvetli duygular terkedilir bu suretle dünya ve ahiret için yapılacak hayırlardandır.

Esasen orucun ruhu ve özü Allah’ın emrine yerine getirerek rızasını kazanmaktan geçmektedir. Kötülükten nefsini çekerek halka ezadan imsakdır.

Dünyanın lezzetlerinden ve sunduklarından uzak durarak, Allah’ın rızası için feragat ederek dindarlığın göstergesi olur. İnsanlar nihayetinde yerine getirerek Allah’ın rızasını kazanmaktadır.

Bu dünyanın sadece bir sahne olduğu, insanların içindeki iyilikleri ve kötülüklerin ortaya çıkmasını sağlayacak yerdir. Ne ekersen onu biçersin düşüncesi ile bu dünyada yaptıklarımızı gelecekte yapmış oluruz. Başı boş bırakılan insan doğruluğu ve ibadeti bulup bulamayacağı görülür. Kişinin mesuliyetinin esası hikmete bağlı olarak görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here