Referans Nedir

Referans bir işi yapan kişinin bilgi ve tecrübelerini karşı kişiye aktardığı duruma referans denir. Genellikle referanslar tavsiye olarak algılanır. Kişiler kendi deneyimledikleri işleri başka kişilere referans olarak verirler.

Bazı şirketlerin referansları bulunur. Referans için bu iş yeri güvenli veya bunu yapmanı tavsiye ediyorum demektir. Böylelikle referans alan kişinin işi kolaylaşmış olur. Referans ne kadar kuvvetli ise karşı tarafın memnuniyeti o kadar fazla olmaktadır. Referans sahibi olabilmek için bir iş hakkında tecrübe veya deneyim edinmek gerekir. Referans sahibi insanlar o işte başarılı olmuş insanlardır. Ve tecrübelerini sürekli olarak başkalarına aktarırlar. Bu konuda başarılı olmuş kişilerden referans almak oldukça önemlidir.

Bir işe girmeden önce öz geçmişe referans eklemek doğru bir harekettir. Bu sayede işe alım süreci daha hızlı ve olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Çevrede başarılı ve işinde güçlü insanlardan referans almak süreci kolaylaştıracağı gibi referans alan kişinin kariyerini etkilemektedir. Referans için en iyi arkadaşlar arasından değil çevrenizdeki en güçlü ve tecrübeli kişilere seçmek daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here