Okul

Renklerin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Psikolojik olarak her insanı etkileyen çeşitli etkiler bulunur. Her rengin insan için algısı farklı olarak beyinsel etki yaratır. Bireyin çevresinde gördüğü renkler doğrultusunda ruh halinde değişiklikler gelerek renklerde farklı anlamlar görülebilir.

Kırmızı: İnsanın kendini enerjik, güçlü ve özgüveni artmış şekilde hissettirir. Renk bakımından insanı canlı tutan, hareketli ve yerinde durmayan insanın rengidir. Vücut ısısını arttırdığı gibi insanın iştahını açmaktadır. Kırmızı renk seven insanlar heyecanı sever, hareketi sever, düşünmeyi sever.

Turuncu: Kırmızı kadar olmasa da aynı duyguları hissettirir. İnsanın içini kıpır kıpır yapan renkli renklerden biridir. Genel olarak cesur, maceracı kişiler buna sahip olarak hareket eder. Turuncu rengin insanın mizah yeteneğini geliştirdiği gibi güldürüp eğlendirmektedir.

Sarı: Entelektüel karakterin ortaya çıkışını simgeler. Sarı renk aklı ve zekayı simgelemesi kişinin daha geniş düşüncelere sahip olmasında etkilidir.

Yeşil: Huzur veren dinlendirici renktir. Yeşil renk denge ve uyum rengi olması insanları etkiler.

Mor: Asaletin ve özgüvenin rengi olmaktadır. Sanatçılar tarafından sevilen renktir.

Mavi: Yeşil gibi sakinlik huzur veren renk olmaktadır. Tokluk hissi yaratır, sakinleştirici olması kişinin durgun hayatını gösterir.

Siyah: Konsantrasyon arttırır, özgüveni yükseltir, kişinin kendisini daha cesur inançlı olduğunu hissettirmektedir. Siyah renk aynı zamanda kişilerde hırs, inat, tutku gibi duyguları dahissettirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu