Reşat Nuri Güntekin Hayatı Kısaca

Reşat Nuri Güntekin 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğmuş Cumhuriyet dönemi edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Babası askeri bir hekim olan Nuri Bey, annesi ise Kars Valiliği yapmış olan Yaver Paşa’ nın kızı Lütfiye Hanımefendi’ dir. Babasının askeri bir doktor olmasından dolayı çeşitli iller gezmiştir. İlk öğrenimini Çanakkale’de gören yazar, bir dönem İzmir’ de Frerler okulunda da eğitim gördükten sonra İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’n de eğitimine devam etmiştir. 1912 yılında da yüksek öğrenimini Darülfunun Edebiyat Şubesi’nde tamamlamıştır. Babasının zengin bir kütüphaneye sahip olması kendisini okumaya itmiş ve çocuk yaşta okuduğu Fatma Aliye Hanımefendi’nin Udi romanıyla da sanata hevesi gittikçe artmaya başlamış ve yazma hevesi cezb olmuştur.

Maarif müfettişi olduğu 1931 yılından sonra memleketin birçok bölgesini gezmiş ve yazıların kaynak olarak memleketin çeşitli coğrafyalarında izlenimlerde bulunmuştur.

Reşat Nuri İstanbul ve Bursa’ da bulunan çeşitli okullarda öğretmenlik ve müdürlük görevinde bulunmuş, bir dönem de Çanakkale milletvekili olarak meclise girmiştir.

Edebiyat dünyasında önemli eserler olan Çalıkuşu, Anadolu Notları, Yeşil Gece’yi armağan etmiş olan yazar tedavi için gittiği Londra’da 1956 yılında vefat etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here