Okul

Rizenin Yöresel Yemekleri

Rize ilinin yöresel yemekleri oldukça lezzetlidir. Karadeniz sayıldığından dolayı en başta kara lahana gelmektedir. Mısır ekmeği ile tanınıp aynı zamanda hamsiden onlarca farklı yemek yapılabilmektedir. Kaymaktan yapılan hoşmeri mahalli yemeklerindendir. Özgü yemeklerinin başında muhlama adındaki Türkiye genelinde tanınan lezzet gelir. Mısır unu, tereyağı, koloti peynirden yapılan muhlama sofranın olmazsa olmazıdır. Bunun dışında açık sarma, çohala, guli çorbası, helle çorbası, husli çorbası, lahana dolması, lahana ezmesi, lahana haşlaması, lahana rağtikosu, lahana sarması, lahana yemeği, pirinçli lahana, sarma, vurma lahana yemekleri yapılmaktadır.

Ayran doğraması: Mısır ekmeğini yoğurda doğranmasıyla hazırlanan yemektir.

Çılbır: Süt, tereyağı ve un karışımı ile yapılır. Karışım sütle olduğu gibi çılbır yapılır.

Çırıhta: Tatlı çeşidi olarak yapılmaktadır. Hamurlar yuvarlak kesilerek hazırlanır. Yağda kızartılarak üzerine şerbet dökülür ve soğuduğu zaman yenmektedir.

Çırıhta: tatlı çeşidi olarak hamurlar yuvarlak haline getirilerek kızartıldıktan sonra üzerine şerbet dökülerek tatlandırılmaktadır.

Fasulye tavalisi: fasulyenin turşusunu tavada kavrularak yapılan yemek çeşididir.

Hamsi kuşu: Hamsinin kılçıkları çıkartılır ardından yeşil soğan, pazı, maydanoz, mısır unu, sıcak su, karabiber ile köfte yapılacak şekilde yoğrulur. Zeytinyağlı olacak şekilde kızartılmaktadır.

Hoşmer: Kaymak mısır unu ile kavrularak karıştırılır en son kaynatılarak hazırlanır.

Lahana çorbası: barbunya, fasulye suya konur. Kara su denilen sabah dökülür. Lahana ayıklanarak iç yağı pirinçle beraber kaynayan suda pişirilir. Pişmesi ile biber katılır ve mikserden geçirilerek unu dökülür tereyağı ile pişirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu