Ruh Sağlığı Fiziksel Sağlığı Nasıl Etkiler

Fizikse sağlığımız doğrudan ruh sağlığımızla etkilen faktörlerdendir. Oluşacak ufak bir kaymanın her ikisi açısından etki yaratacağı gerçektir. Zihinsel sağlığın bedensel olarak etkileri, insan sağlığı ile ilişkileri ve dengenin öneminin korunması gerektiğini bilmeliyiz.

Zihinsel olarak olaylardan etkilenmemiz bedenimize de etki yaratır. Sağlık ile bağlantılı olduğu ikisinin ayrılmayacağının göstergesidir. Sinirli, stres veya duygusal olarak kendimizi kötü hissettiğimizde bu etkilere maruz kalırız. Ruh ve beden sağlığı arasındaki ilişkiyi gösteren bir çok çalışma yapılmıştır. Egzersizler, çalışmalar ve yürütülen çalışmalar bunlara cevap olmuştur. Fiziksel olarak olumsuz etkilenmelerin doğrudan ruh sağlığımızı etkilediği görülmektedir.

Kötü ruh sağlığına sahip kişilerin bağışıklık sisteminin zayıfladığı, vücudun fiziksel bakımdan savunmasız hale geldiğini göstermektedir.

Stres bir çok hastalığının kaynağı olarak gösterilmektedir. Olumsuz düşünceler bedeni etkileyerek kişilerin etkilenmesini kaçınılmaz hale getirir.

Stres, depresyona kişinin sosyal aktivitelerden uzaklaşarak bedenin daha zayıf güçsüz hale gelmesine neden olmaktadır. Vücutta salınan stres hormonları kan basıncına yol açarak yüksek tansiyon, öfke saldırganlık, korku gibi diğer duyguların artmasına neden olur. Stres hormonlarının yüksek düzeyde olması beyindeki kimyasallarda değişikliklere neden olur. Başta kalp hastalıkları, inme, uyku sorunları, baş ağrısı ve kronik hastalıkların temelinde yatar.

Kişiler inaktif, tembel ve çeşitli hastalıklar açısından enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelerek obezite gibi sorunları doğurur.

Yoğun duygular karışıklıklara sebep olarak ruhsal açıdan kötü hissettirir. Depresyona neden olabilir, duyguların bastırılması beraberinde saldırganlık, öfke, reddedilme gibi farklı eğilimleri yaratır. Ruh sağlığı bozulan kişiler madde bağımlılığı, şiddet, kendine zarar verme duygularına sebep olmaktadır.

Ağlamak duygusal olarak boşalmanın diğer bir yönüdür. Stresle ve sorunlarla başa çıkabilmek için ağlayarak vücutta salgılanan hormonlar rahatlamanın bir yoludur. Ağlamak zor durumlardan kurtularak kendinizi iyi hissettirmektedir.

Bisiklete binmek, kitap okumak, seyahat etmek, yürüyüş yapmak stresten uzaklaştıracaktır.

Ruh sağlığı fiziksel sağlığın değişiminde kritik rol üstlenir. Pozitif düşünmek sağlığımızı doğrudan etkileyerek bedenin daha dirençli güçlü olmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here