Sorular CevaplarSözlük

Rüya Nedir? Neden Görürüz?

Geceleri başımızı yastığa koyduğumuzda ve derin uykunun ardından rüya görürüz. Sabah uyandığımız vakit rüyalarımızın bir kısmını hatırlar, diğer kısmına dair bir şeyler anımsamaya çalışırız. Rüyalar dinen yorumlansa dahi mantıken açıklaması kişinin gördüklerinin etkisinde kalarak, beynin dinlenmeye geçince kişinin yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmesi adına görür. Rüya uykuda gerçek olmayıp gerçek olarak gördüğümüz görüntülerdir.

Yaşam gibi gelir insanlara, adeta yaşamış ve onlarca yılın geçtiği düşüncesi ön plana çıkar. İnsanların rüyalardan etkilenmesi kaçınılmaz olmaktadır. Herkes hayatı boyunca çeşitli rüyalar görür, bunları zaman içinde sanki daha önce yaşamış anlar olarak değerlendirirler.

Beynimizin merkezinde sinirlerin aktarılması sonucunda rüya görmemiz değişebilmektedir. Yaşayan her canlının rüya gördüğü bilinmektedir. Bunlar insanların dış etkiler doğrultusunda bilinçaltı tarafından gösterilen rüyalar olmaktadır. Rüyalar kişi tarafından kontrol edilebilir görüntülerdir. Kabus gören kişilerde stres, depresyon, bunalım, sıkıntı içerisinde kalması sonucunda rüyalarını etkileyebilmektedir. Düşünceleri kötüye yorumlandığı müddetçe dışarının etkilerinden etkilenmeleri de normal görülmektedir. İnsanların istenmeyen durumlardan etkilenerek sorun yaşamaları kaçınılmaz olur. Güzel rüyalar görüldüğü gibi kötüleri de olup kişilerin kan ter içinde uyanmasına nedendir. Rüyada boğulduğumuzu hissettiğimiz zaman aynı o şekilde uyandığımızda nefes alıp ciğerlerimizde su varmış gibi öksürmeye başlarız. Bu durumlar değişken olarak insanların ruhsal durumlarını da etkileyebilmektedir.

Neden Rüya Görürüz?
Rüyalar bilinç altımıza yerleştirdiğimiz görsellerden oluşturduğumuz hayal ürünleridir. Yoğun ve hareketli bir gün geçiren kişilerin rüyaları aynı şekilde kafasında canlanır. İyi günümüzde nadiren de olsa kötü rüyalar gördüğümüz olur. İç dünyamızı kafamızın içinde canlandırdığımızdan dolayı rüya görmemiz kaçınılmaz hale gelir. Yorgun, bitkin ve halsiz olan kişiler rüya konusunda çok daha dikkatli olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu