Okul

Rüzgar Çamaşırları Nasıl Kurutur

Rüzgar sıcak ve soğuk hava kütlelerinin basınç sonucunda rüzgarı oluştururlar. Rüzgar doğa olaylarından olup gökyüzünde bulutların taşındığını görürsünüz. Anne ve ablalarımız çamaşırları dışarıya çamaşır iplerine asarlar. Güneş ve rüzgar sayesinde kurumasını sağlayarak üzerlerinde leke oluşmasını engellerler. Asılan çamaşırlar kısa süre içersinde nasıl rüzgarla kuruyor merak edilen sorulardır.

Havaların ısınması ile rüzgarın esmesi sayesinde çamaşırlar çok daha hızlı kurur. Soğuk havalarda balkona veya evde çamaşırlıklara asarlar. Soğuk hava olunca kuruması haylice zor olur. Rüzgar sıcak hava ile birlikte esince kuruması kolaylaşıyor. Rüzgarın uyguladığı sıcak hava kuvveti nemli elbiselerdeki suların buharlaşmasına sebep olup kurumasını sağlıyor. Giysilerin içindeki su ve nem oranları azalan basınça ortaya çıkarak daha hızlı kurumasını sağlar.

Rüzgarın kurutmasına örnek ıslak bir bezi evdeki fön makinesi ile kurutabiliriz rüzgarda bu şekilde uygulama yaparak sıcak hava sayesinde elbiselerimizi kısa süre içersinde kurutuyor.

çamaşır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu