Genel Kültür

Saatler Neden Geri Alınır

26 Ekim 2014 Pazar günü saatler gece yarısı 04.00’dan 03.00 alındı. Haberlerde ve bazı yerlerde çıkan yayınlardan dolayı hepimiz bilgilenip söylenenleri yapıyoruz. Hiç merak edenler olmuyor mu neden saatler 1 saat geri alındığını. Sebebi açık ve net şekilde insanlara duyurulmuştur. Saatleri neden geriye aldığımızı sorduğumuzda ulaştığımız bilgiler şöyle;

Saatlerin geri alınması durumunda gün ışığından daha çok faydalanmaktayız. Güneş ışınları zamanında doğarak elektrik tasarrufuna gidilmiş olunacaktır. Aile ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayarak milyar dolarlık kazanç anlamına gelmektedir. Gündüzleri uyanırken gün çoktan doğmuş oluyor bunun için saatleri geri alınıyor. Bakanlar kurulu kararı doğrultusunda 19 Mart 2010 yılında resmi gazetede yayımlanması ile başlamıştır.

Geçmişten günümüze kadar ülke ekonomisinin gelişimi önemlidir. Yaz saati uygulaması AB ülkelerinde sağlanarak ekonomiye fayda sağlıyor. TEİAŞ tarafından sağlanan bilgilere göre yaz saati uygulaması ile 500-600 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf elde edilmektedir.

Yaz saati uygulaması yapılırken gündüzleri daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere ayarlanmıştır. Tarihte saatlerin geri alınmasında 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci tarafından keşfedilmiştir. Ortaya çıkan teori kabul edilerek bugün bir çok ülke saatlerini geriye alarak enerjisi tasarrufu sağlıyor. Her yıl düzenli şekilde geri ve ileri alınarak tasarruf iki katına çıkartılmaktadır.

saatler neden geri alınıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu