Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Saç dökülmesi sorunu her yaştan insanın ortak sorunudur. Kadınlar ve erkeklerin özellikle gençlik dönmelerinden itibaren saçlarda seyrekleşme azalmayla hissedilir. Saçlarınızın azlığını soğuk havalarda başınızın bir noktasında daha çok hissetmenizle de hissedebilirsiniz. Saç probleminin baş nedeni demir eksikliği, kadınlarda çinko ve vitamin açısından vücudun eksik kalmasıdır. Erkeklerde saç dökülmesi önlerden ve başın arka üst noktasında başlamaktadır. Bazen üst kısmında saç kalmayarak yanlarda saçlar kalır. Saç dökülmesi çağımızın en büyük sorunlardandır. Kadınlara göre erkeklerde saç dökülmesi daha sık rastlanır ve fiziksel değişimler hissedilir. Kısa saçlar olmasından dolayı seyrekleşmeden dolayı saçların kalmadığını görebiliriz. Çoğu kişi kopan saçlardan, tarakla taradıkları zaman ellerinde gelen saçlardan şikayetçi olurlar. 1-2 aylık süreçte özellikle saçların dayanıklılığı azalarak saç kopmaları artar. Saç dökülmeleri saç derisindeki ölü hücrelerin artık tutunamadıklarından olmaktadır. Saç diplerini besleyen damarların zaman içinde zarar görmesi dökülmelere sebep olur.

Isırgan otu: Saç köklerini besler, saçların canlanmasına ve sağlıklı uzamasına etki eder. Dökülmeleri önemli ölçüde engelleyerek dökülme yaşanmasının önüne geçmektedir. İçinde C vitamini, A vitamini, kalsiyum ve demir gibi besleyici mineralleri barındırmaktadır. Saçları güçlendirerek bakımını yapmaktadır.

Biberiye: Uzun yıllar boyunca büyüklerimizin saçlarının bakımı için kullandıkları şifalı bitkilerdendir. Saç derisine sürülen biberiye saçların canlanarak dökülmelerin önüne geçmektedir. Saç köklerine zarar veren zararlı maddeleri engelleyerek sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Tek bir bardak biberiye çayı içmek dahi saçların iyileşmesini sağlamaktadır.

Nane yağı: Nane ferahlatıcı etkiye sahip olduğu kadar saçlarda yağlanmayı önleyerek dökülmenin önüne geçer. Saçları gürleştirir, saç köklerine bakım var, saç derisinde kepek oluşumunu engeller. Nane saçlara uygulanarak bakımının yapılmasında en büyük etkiyi sağlar. Badem yağıyla birlikte saçların temizlenmesini sağlamaktadır.

Aloe vera: Saç derisine uygulanması sonucunda dayanıklılığı, saç dökülmesini ve kopmasını önlemektedir. Saçların pH değerini sabitleyerek dökülmeleri önler. Cildi yatıştırarak yeni saçların çıkması için deri yapısında oluşum sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here