Okul

Safra Kesesi Alınmış Bir Kişi Hangi Besinleri Sindirmekte Güçlük Çeker

Safra Kesesi Alınan Kişinin Sindirmekte Güçlük Çekeceği Besinler

Karaciğerimizde bulunan safra kesesi tarafından safra salgısı salgılanmaktadır. Alt kısımda yer aldığı gibi küçük bir torbaya benzer. Safra kesesi on iki parmak bağırsağımıza safla salgılaması ile görevli olmaktadır. Salgı sayesinde bağırsaklarımızda yağları küçük parçalar halinde parçalayarak emilmesini sağlamaktadır. Safra kesesi sindirim sistemi için önemlidir.

Yaşanacak sorunlardan dolayı safra kesemizde sorunlar kendisini gösterebilir bunlar iltihaplanma gibi çeşitli hastalıklar olabilir. Safra kesesi alınan birisi için yaşam daha zor olup bir organı eksik yaşayacaktır. Kişinin tükettiği besinlere dikkat ederek zarar görmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Safra kesesi alınan kişilerin sindirimde güçlük çekeceği besinler ise; margarin, krema, kaymak, mayonez, tereyağı, cips, sos, kuruyemiş, patates kızartması ve kavurma. Sindirilmesi zor olacak bazen de sindirilmeyecektir. Safra kesesinin sağlığı önemli olup tükettiğimiz gıdalarda önemli yer sahibidir. Yağ gibi safra kesesini yoran besinler başta olmak üzere yağsız yiyeceklere yönelmeleri gerekmektedir. Beyaz şeker olarak bildiğimiz sofra şekerleri ve tatlılarda sizi zor durumda bırakabilir. Bunlar safra kesesi taşı oluşumuna dahi sebep olabilir.

safra kesesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu