Safra Kesesi Taşı Neden Olur

Safra, karaciğerin altında bulunan safra kesesi organından onikiparmak bağırsağına salgılanan, sindirime faydalı olan bir salgıdır. Vücudun işleyişindeki bozukluklardan dolayı salgılamada gecikme, hiç gerçekleşememe durumları yaşanır. Bu nedenlerle safra iltihaplaşarak kesesinde birikmeye başlar. Bir müddet sonra çamurlaşır ve ardından taşlaşarak safra kesesi ağzını tamamen kapatır. Safra kesesinde oluşan birikintiler bazı durumlarda buğday tanesi kadar ufakken bazı durumlarda bir golf topu kadar büyük olabilir. Bir kişide birden fazla safra kesesi taşı görülebilir.

 Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

Safranın kimyasal yapısındaki dengesizlikler safra taşı oluşumunda etkin rol oynar. Safra, karaciğer etkisiyle yağların sindirilmesi için üretilirken, birikmesi olumsuzlukları beraberinde getirerek kabızlık oluşturacaktır. Safranın çok kolesterol içermesi taşların daha kristalli bir yapıda olmasına neden olur. Safra da çok fazla bilirubin varsa kırmızı kan hücrelerinin salgılanması normal seviyenin üstünde olacaktır. Bilirubin fazlası safra taşı oluşumunda etkilidir.
Safra kesesinin düzgün bir şekilde boşalamaması safranın yoğunlaşarak taşlaşmasına neden olacaktır.

Safra Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safta taşının yerleştiği safra kesesi ağzı, tıkanmadan dolayı karın ağrısına neden olur. Karnın üst bölgesinde, göğüs kemiğinin hemen altında ani ve şiddetli bir şekilde ağrılar meydana gelir. Ayrıca bu ağrı vücudun başka bölgelerine de yansır. En çok sağ omuzu etkileyen bu ağrılar bir kaç dakika ya da bir kaç saat sürebilir.

Yemeklerin ardından bulantı, hazımsızlık, ağız kokusu, ağızda acımsı tat oluşabilir. Baş ağrıları görülebilir. Karın ağrısı şiddeti, dik oturmaya engel oluyorsa acilen doktor görünülmesi gerekmektedir. Ciltte ve gözlerde sararma görülmesi, yüksek ateş oluşursa safra taşı ve iltihabı oluşumu olabilir. En güvenilir safra taşı teşhisi, ultrasonografi ile doktor tarafından incelenme sonrası verilecektir.

Safra taşının kesin tedavisi, uzman hekimlerce yapılan ameliyatla safra kesesinin alınmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here