Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Yabancılara sahte bal denildiği zaman akla ilk olarak Türkler gelmektedir. Balın dahi sahtesini yapmayı başaran Türkler için bir gurur değil utanç verici durumlardandır. Şahsen kendimde bir Türk olarak böyle durumlardan rahatsız oluğumu söyleyebilirim. Marketlerde ve bakkallarda satılan balların fiyatı oldukça düşüktür. Arıcılardan aldığınız petek balların kilosu 60 liraya dahi gelebiliyor. Bugünlerde 5 kavanoz bal 100 liradan satıldığında sahte olmadığını kim söyleyebilir ki? Yanında size bir dünya hediye veriyorlar. Bunlar tamamen sahte bal olmaktadır. Çeşitli karamel ve şurup karışımlarından bal kıvamı elde edilir ama bal değildir.

Uzmanlara göre bir kilo ağırlığındaki balın 10 liradan satılması mümkün değildir. İşlenmesi ve üretiminden dolayı fiyatı 100 lirayı dahi bulabiliyor. Çeşitli şeker karışımları ile bala benzer ürünler elde edilmektedir. Kavanozlarda aldığınız süzme ballar dahi birkaç liradan satılıyor.

Bala karıştırılan glikoz ve şekerden dolayı insanlar tam verim alamamaktadır. Kişiler bal niyetine farklı lezzetler katmaktadır. Birbirlerinden ayırt etmek zor olsa dahi bunları doğal yöntemlerle anlamamız mümkündür.

I. Yöntem
İlk olarak balın tadına bakabilirsiniz. Tadında farklılık ve yoğun şeker hissediyorsanız sahte olduğu kanaatine varabilirsiniz. Akışkanlığı ve şekli ile anlaşılması mümkün olmamaktadır.

II. Yöntem
Sahte balda glikoz maddesi kullanacağından dolayı bunları bir çay kaşığına alarak ısıtılır. Bal renk değiştirip kararmaya başlıyorsa eğer sahtedir. Renk değiştirmiyorsa eğer gerçek bal olduğunu anlamanız mümkündür. Gerçek balı anlarken zaten bir yandan da karşılaştırma yapabilirsiniz.

Alo 174 Gıda Denetim Hattını arayarak bal hakkında bilgi alabilirsiniz. Ürünün güvenirliliği yapılan testler sonucunda size bildirilerek yardımcınız olunacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here