Dini Bilgiler

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilirmi

Ramazanla ilgili herkesin kararsız kaldığı nokta ise imsak vaktinde ezan okunurken su içmenin doğrumu yanlış mı olduğunu bilmektir. Kimilerimiz sahur vaktinin bitişini güneşin doğuşu olarak düşünüyoruz. Hakkında bildiklerimiz her ne kadar doğru hocalar tarafından yapılan açıklamalar ile öğrenebiliriz. Din insanlarını dahi birbirlerine düşünen olay.

Ezan okuduğu zaman yemek yeme kesilir, su içme bırakılır. Ezan okunduğu zaman bitmesini beklemeden elimizdekileri bırakarak niyetimizi etmemiz gerekmektedir.

Çok tartışılan bir konu olmaktadır. Gün doğumu ile yemek kesilmesini savunanlar olduğu gibi ezanın okunması ile ve ezanın bitmesi durumunda da kesilmesi gerektiğini savunanlar vardır. Bizde bunlara açıklık getirmek için en mantıklısı ezan bitmeden önce suyumuzu içebileceğimizdir. Ezan bazen erken okunuyor yada geç okunduğundan dolayı orucumuzun bozulmayacağı gibi dikkatli olmalıyız.

Gün doğumunda oruç başlayacağı gibi gün batımında güneşin kaybolması ile de iftar açılmaktadır. Eskiden saat olmadığından dolayı insanlar güneşin doğuşu ve batışını kabul ederek hareket ederlerdi.

İmsak vaktinden bir saniye sonra dahi su içilmediği söylense dahi su içenler oluyor, kafalardaki düşünce bunların orucu bozup bozmayacağı veya tuttukları orucun doğrumu yanlışmı olduğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu