Okul

Sakarya Meydan Muharebesinin Sonuçları

Sakarya meydan muhaberesi Türk milletinin geleceği için önemli olmaktaydı. Yapılacak olan savaşın sonucu Türkiye Cumhuriyeti ve Türklerin kaderini belirlemesi etki edecekti. Hazırlıklar için ordu ile birlikte halkta destek istenmiştir ve dayanışma içersinde hazırlıklar tamamlanır. Bu sebepten ötürü Tekalif-i Milliye yayımlanarak halkın orduya bir çok alanda destek verebileceği sağlandı. Bununla birlikte halk verdiği destek ile birlikte orduyu zor durumdan kurtarmıştır.

Yunanlılar kazandığı zaferlerden sonra Ankara’yı işgal ederek yönetimi devre dışı bırakacaktı. Sakarya savaşı Dünya Savaşları arasında öncelikli olarak şu sözlerle ifade edilmiştir “hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır” bununla birlikte insanlara yol gösterilmiş olsun canı pahasına savaşılmıştır. Yunanlılar Türk ordusunun şerefli ordusunun karşısında durmayarak geri çekilmiştir.

Sakarya Meydan Muhaberesi Sonuçları

  1. Kazanılan savaş ile birlikte Türklerin 1683 yılında 11. Viyana Kuşatması geri çekilmesi sona ermiştir.
  2. Mustafa Kemal Atatürk gösterdiği başarı ile birlikte TBMM tarafından Mareşal rütbesine yükselmiştir.
  3. Kurtuluş savaşının son muhaberesi olan Sakarya Meydan Savaşı ile birlikte son buldu. Türk ordusu savunma olarak değil atak yapmaya başladı.
  4. Kafkas Cumhuriyetleri (Rusya) ile Kars antlaşması imzalandı 13 Ekim 1921.
  5. Fransızlarla birlikte Ankara’da antlaşma sağlandı 20 Ekim 1921.
  6. İtilaf devletlerinin yenilgisi ile birlikte TBMM barış antlaşması sunulmuştur. Sunulan antlaşma TBMM tarafından kabul edilmemiştir.
sakarya meydan muharebesi
sakarya meydan muharebesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu