Sakatat Yemenin Faydaları

Yediğimiz hayvanların etleri kadar içlerindeki organlar da çok faydalıdır. Toplumumuz sakatat tüketme konusunda dünya ortalamasının oldukça gerisindedir. Özellilkle İspanya, Fransa ve İtalya’da sakatat türü beslenme oldukça yaygındır. Türkiye’de en çok tüketilen sakatat işkembe, ciğerdir ve kokoreç vasıtası ile ince barsaktır. Oysa bunların dışında hayvanların yenebilen bir sürü bölgesi vardır. Aşağıda bu sakatatlardan bazılarını ve faydalarını bulabilirsiniz.

Dil

Büyük oranda kastan oluşan bir organdır. Yüksek kalori içermez. Yağ asidi içerme oranı %70’tir. Pişirilmesi son derece kolaydır ve yumuşak bir yapısı vardır. Ülkemizde çok az tüketilen bir sakatattır

Kalp

Çok fazla besin değerlerini barındıran bir organdır. Bifteğe benzer bir tadı vardır ve yağsız bir organdır. Demir, çinko, selenyum, B2, B6, B12 gibi vitaminlerin en büyük kaynaklarından birisidir. Ayrıca folat içerir.

Karaciğer

Toplumumuzda en çok tüketilen iki sakatattan birisidir. Çok özel besin öğelerini barındıran bir organdır ve sağlık açısından son derece önemli bir besin kaynağıdır. Bir A vitamini deposu olduğunu söyleyebiliriz. Haftada iki defa yenmesi doktorlar tarafından önerilir. Folat, kolin ve B12 vitaminlerinin de alınabileceği bir kaynaktır. B12 vitamini açısından oldukça zengindir ve böbrekten 3, kalpten 7, dil ve kıymadan 17 kat daha fazla B12 içerir. Selenyum, demir ve çinko bakımından da zengindir.

Böbrek

Sığır ve kuzu böbreklerinin yanında tavuk ve hindi böbreğinin de tüketilmesi önerilmektedir. Protein bakımından zengin olmasının yanında amino asitlerin neredeyse tüm dizilerini içinde bulundurur. Doymuş ve omega 3 açısından zengindir. Hafif tadı açısından sığır böbreği daha çok tercih edilir.

Dalak

Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Dalak demir bakımından çok zengindir ve doktorlar tarafından kansızlık çeken hastalara özellikle önerilir.

Beyin

Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengindir ve yapısında bulunan etken maddeler sayesinde sinir sistemi açısından çok faydalıdır. Anti-oksidanlar bakımından da oldukça zengin bir yapıdadır.

Kemik ve Tendonlar

Yapıları dolayısı ile uzun süre kaynatmak sureti ile faydalarından yararlanılabilen besin kaynaklarıdır. Bu sürenin 10 saat kadar olduğu söylenir. Kısık ateşte 10 saat kaynattıktan sonra elde edilen suyu daha sonra yemeklerinizde kullanmak için dolabınızda saklayabilirsiniz. Son derece besleyici bir su elde etmiş olursunuz. Herhangi bir kemikten faydalanabilirsiniz. Çorbalarda, pilavlarda rahatlıkla bu suyu kullanabilirsiniz. Kemiklerin içinde bulunan ilikte çok farklı bileşenler vardır. Kan yapması amacı ile sık sık ilik tavsiye edilir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlenmesi için kemik suyu son derece önemlidir. Günlük mutfağımıza mutlaka bu et suyunun eklenmesi gerekir. Vücutta meydana gelen bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla mücadelede son derece yardımcı bir kaynaktır. Sindirim düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı olur.

Yukarıda yazılanların dışında birçok sakatat daha yazılabilir. İşkembe, ince barsak, kelle, paça bunların arasında sayılabilir.

Sakatat yeme alışkanlığımızı mutlaka çoğaltmalıyız. Haftalık menümüze mutlaka her hafta bir sakatatı eklemeliyiz ve her hafta değişik bir sakatat tüketmeliyiz. Et kadar besleyici ve bazı yönleriyle etten çok daha fazla faydalı değere sahiptirler. Unutulmaması gereken hususlarda bisi de et ve sakatat ürünlerini tüketirken mutlaka sebze ve meyvenin de yanında tüketilmesine özen gösterilmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here