Sakız Yutarsak Ne Olur? Zararlı mıdır?

Sakızı hepimiz severek çiğneyerek onunla uğraşmayı severiz. Uzun süre çiğnedikten sonra içimizden bir his yutmak istiyor. Adeta yemek gibi onu yutmak istediğimizi hepimiz biliyoruzdur. Atmak yerine yutmak bize daha lezzetli gelmektedir. Sakızı yutmamız durumunda neler olabileceğini bilmediğimizden dolayı incelemeliyiz. Hayatımız boyunca hepimiz bir defada olsa sakız yutmuşluğumuz vardır. Zararlı ve öldürücü olsaydı bugün hepimiz burada olmazdık öyle değil mi? İnsanlar arasında sakız yutmak insan vücudunda kalıp çok uzun süre sonra atıldığını söyleseler dahi öyle olmadığı kesin. İhtiyacımızı yaptığımız zaman sakızında atıldığını biliriz.

Sakız yutmak tehlikeli mi?
Sakız mısır şurubu, tatlandırıcı ve gıda boyalarının karışımı sonucunda yapılmaktadır. reçine dışında tüm maddeler vücudumuz tarafından sindirilmektedir. Sakın yuttuğumuz zaman hepsi sindirilir ve bağırsaklarımızdan geçerek dışarıya atılır. Sakız reçinesi ilk olarak boğazımıza, midemize ve bağırsaklarımıza ilerler. Birkaç gün içinde dışarıya atılarak 7 yıl gibi söylentiler tamamen asılsız olmaktadır.

Yuttuğumuz sakızın oranı da oldukça önemlidir. Bir adet sakız yutmanın herhangi bir sakıncası olmaz ama her saat başı yutmak tehlikelidir. Sindirim sistemimizi olumsuz etkileyerek tıkanmasına neden olabilir. Küçük çocuklar ellerine aldıklarını ağzına getirmeye alıştıkları gibi sakızı yutmaya çalışabilirler. Henüz büyümeden önce onlara sakız verilmemeli, verilse dahi ufak bir parçası verilerek çiğnemesi sağlanmalıdır.

Hamileler için sakız yutmak tehlikeli mi?
Hamile olan bayanlar içinde sakız yutmanın etkisi yukarıda belirttiğimiz gibi kendisini gösterecektir. Aromalardan dolayı bebeğe zarar verebilir. Sakızlar renklendirici ve çeşitli maddeler karışımı sonucunda elde edilmektedir. Bağırsakları tıkayabileceği gibi içindeki maddeler zarar vermemesi gerekmektedir. Potansiyel olarak etkiler doğrultusunda kişilerde aspartam veya sukraloz kendisini gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here