Salatalığın Faydaları

Sebze grubuna dahil edilen salatalık ilk Hint Yarımadası’nda üretildiği hem insan sağlığına yararlı olduğu gibi vücudun su ihtiyacını da karşılamaktadır. Yetiştirmesi kolay olmasından dolayı bir çok bölgede yetiştirilmeye elverişlidir. Şekil bakımından ince ve uzun yapısı olmaktadır. Renk koyu yeşil olmak üzere farklı şekillere de sahiptir. İç kısmı sulu ve yumuşak çekirdeklere sahiptir. Sofralarda salata yapımında ana malzeme olarak kullanılır. İçinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunmaktadır. Başta E vitamini, A vitamini, K vitamini ve C vitamini yanı sıra folat, protein, riboflavin, lifler, sodyum, prodoksin bakımından faydalıdır.

Cilt ve deri sağlığı: Cilt bakımından salatalık oldukça faydalı sebze türlerindendir. Ciltteki yaşlanma, kırışıklık gibi sorunları yok ederek daha canlı cilde ulaşmanızı sağlar. Morluk, şişlik olma durumlarında hafifleyerek iyileşmesini sağlamaktadır. Cildi canlandırıcı etkisi olup yara ve yara izlerini iyileştiricidir. Cildi canlandırarak serinledir, sıvı ihtiyacını karşılayarak daha genç kalmasını sağlar. Gözaltı şişlikleri ve sorunları olan kişilerin özellikle kullanabilecekleri yapıya sahiplerdir.

Yorgunluk giderici: Salatalıkta karbonhidrat ve B vitamini bol miktarda olması tüketimi sonucunda yorgunluğu alır, serinletir ve doğal ürün yemiş olursunuz.

Selülit giderici: yaz aylarında selülitleri ile sorun yaşayan kişilerin özellikle tüketecekleri türdendir. Salatalık sorunlu bölgelerin temizlenmesine, kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır. Sorunlu bölgelere dilimlenerek koyulması gerginleşmesine, bölgedeki toksinlerin atılarak cildin daha canlı olmasını sağlamaktadır.

Ağız kokusu: yemek yedikten sonra diş bakımının yapılmasında salatalık önerilebilir. Bir adet salatalığı ağzınızda 30 saniye kadar bekletmek kötü kokuları alır. Ağız içinde bulunan bakteriler, salatalıktaki fitokimyasallar sonucunda temizlenmektedir.

Baş ağrısı: gün içinde baş ağrısı sorunuyla karşılaşan kişiler salatalık tüketebilirler. Salatalığın içindeki su ve vitaminler vücudun canlı kalmasına, serinlemesine ve güzel cilde ulaşmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here