Salça Lekesi Nasıl Çıkar

Yemekleri tatlandırmak için kullandığımız salça çoğu zaman dikkatsizlikle üzerimize veya halıya geçebilir. Salça lekesi oldukça zorlu bir lekedir. Eğer salça lekesi halınıza veya kıyafetinize bulaşırsa ona hemen müdahale etmelisiniz. Çünkü zaman geçtikten sonra leke eşyaya daha derin bir şekilde işler ve daha inatçı bir hal alır. Müdahale sırasında lekenin üzerine şiddetle bastırmak gerekir. Ve sertçe ovalamak leke olan yere zarar verebilir.

Halı kalın olduğu için öncelikle lekenin yüzeyi temizlenmiş olur, zaman geçtikçe dipteki leke de görüneceğinden dolayı temizleme işlemi birkaç kez tekrarlanmalıdır. Öncelikle salça olan bölgeye biraz toz deterjanı ılık suda eriterek yedirmeye çalışmalısınız. Bu leke çıkarılmasında yardımcı olur. Bu işlem sırasında bastırmamaya dikkat edin. Daha sonra kuru bir bez yardımı ile kurulamaya çalışın. Bu şekilde lekenin çıktığını görürsünüz. Eğer halı yıkama şampuanını kullanırsanız köpürtülen suyun köpüğünü kullanın.

Eğer kıyafetinize salça lekesi buluşursa lekeyi ovmaktan kaçınmalısınız. Öncelikle lekeyi üstten almalısınız. Daha sonra fazla baskı uygulamadan deterjan ile ovalayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here