Sanayi Devrimine Zemin Hazırlayan Düşünceler

Sanayi devrimi öyle bir anda ortaya çıkan bir devrim değildir. Bu devrimin öncesinde dönemim getirdiği bazı sebepler bulunmaktadır. Bu sebeplerin neticesinde sanayi devrimi ortaya çıkmıştır.
Bilindiği gibi 18.yüzyılın ortalarında İngiltere’de çıkan devrim birçok ülkeyi etkilemiştir.

Sanayi devrimi ilk olarak buhar gücüyle çalışan makinelerin yapımıyla ortaya çıkmıştır. Böylelikle gelişerek günümüzde fabrika adını verdiğimiz kurumlar şeklini almıştır. Devrimin öncesinde insanlar kas gücüyle çalışmaktaydı. Özellikle dokumacılıkta evden çalışma vardı. Devrimin etkisiyle fabrika adı verilen bir çatı altında toplanma fikri ortaya çıktı. Zanaat olarak ilerleme görülüyordu. O dönemde demirciler tezgâhlarında yaptıkları malzemeleri ithalat ve ihracata açıyordu. Devrimin etkisiyle zanaat değerini yitirdi.

Devrimin özeline indiğimizde onu ortaya çıkaran birçok sebebe rastlarız. Rönesans ve reform hareketlerinin getirdiği özgür düşünce sisteminin etkisiyle makineler icat edilmeye başlandı. Makinelerin icadı insan gücünü hiçe sayarak sanayi devriminin temelini oluşturdu.

Coğrafi keşiflerle yeni yerler keşfedildi. Bu keşiflerin getirisi olarak sömürgecilik faaliyetleri arttı. Artan sömürgecilik faaliyetleriyle yeni malzemeler bulundu ve işlenmeye başlandı. İngiltere’de bir kıvılcım olarak başlayan devrim bütün dünyaya yayılmaya başladı. Sömürgecilik faaliyetleri arttıkça sanayi devrimi daha da hızlı ilerlemeye başladı. Yayılmacı politika güden devletler bu devrime daha da önem vererek gelişiminde büyük rol oynadılar. Bunun neticesinde halktan zanaat ile uğraşan kişiler değerini yitirdiler. Hızlı bir makineleşme dönemini kapsayan devrim insan gücünü arkaya attı.

Yeni makinelerin icadı bu süreçte büyük rol oynadılar. Eskisi evden iş yapımı ortadan kalktı. Seçilmiş bazı insanlar makine kullanımını öğrenerek makinelerin başına geçtiler.

İlk olarak İngiltere’de başlayan devrim Fransa’da da etkisini gösterdi. Dokumacılık alanındaki el işi emekler yavaş yavaş silinmeye başladı. İnsanlar makinelere mahkûm kaldılar.

Görüldüğü gibi devrim öyle bir anda ortaya çıkmadı. Onu öncesinde de etkileyen, oluşumuna zemin hazırlayan sebepler vardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here