Şaşılık Nedir, Şaşılık Tedavi Edilebilir mi?

Şaşılık rahatsızlığının tıp dilindeki adı strabismus olup şaşılık, en basit tabiriyle gözün engellenemeyen kaymasıdır. Şaşılık gözün aslında farklı durumda bulunup başka yeri gördüğü durumdur. Şaşılık rahatsızlığı olanlarda gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri ise dışa yukarıya veya içe aşağıya bakmaktadır. Yani aslında şaşılık iki gözün birbirine olan paralelliğine kaybetmesine verilen isimdir.Gözlerin her birinde 6 adet göz kası bulunmaktadır. Bunlardan birinde kuvvet azlığı veya fazlalığı olması gözlerde şaşılığa neden olur. Gözlerdeki kayma şaşılığa neden olan etmene göre geçici veya sürekli olabilir. Bunun için erken teşhis önemli olup şaşılığın sebepleri ve ardından tedavisine bir an önce bakılmalıdır.

Şaşılığın birçok sebebi olabilir. Hamile bayanların sorunlu bir hamilelik dönemi geçirmesi bebekte şaşılık problemine yol açabilir. Bunun dışında doğumda sorun yaşanması, çocuğun gelişimiyle ilgili problemler veya geçirilen başka hastalıklar şaşılığın nedeni olabilir. Ayrıca şaşılık rahatsızlığın görülmesinde genlerin de etkisi var. Yani şaşılığın nedenlerinden biri de genetik yatkınlık olabilir. 2 yaşından sonra çocuklarda görülen şaşılığın sebebi genellikle göz rahatsızlıkları olmaktadır. Şaşılık rahatsızlığı görülme olasılığı fazla olan bir çocukta bir travma yani bir düşme, ameliyat geçirme , kaza sonucu gözde kayma durumu görülebileceği gibi ateşli bir hastalık neticesinde de gözlerde kayma görülebilir.

Şaşılık rahatsızlığının bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler sayesinde erken teşhis mümkün olabilir. Gözlerdeki paralelliğin kaybolması yani gözlerden birinin bir noktaya bakıp diğerinin başka bir noktaya odaklı olması, baş ağrısı, göz sulanması, gözlerde ağrı, çift görme, bulanık görme, üç boyutlu görüntünün yok olması, baş ve yüzün bir yana dönük olması gibi durumlar şaşılığın belirtileri olarak gösterilmektedir.

Gözlerdeki kayma her zaman şaşılık rahatsızlığının habercisi değildir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen bazı göz kaymaları yalancı kayma olarak nitelendirilir. Bu durum göz kapakları ile burum kökünün genişliği sebebi ile oluşan yanıltıcı bir durumdur. Bunun için gözde kayma hissedildiği an emin olmak için bir göz doktoruna muayene olunmalıdır.

Şaşılıkta erken teşhis önemlidir. Özellikle çocuklarda şaşılığın tedavisinde geç kalınması görüntü olarak estetik durmamasının yanı sıra sürekli bir görme azlığı problemini de ortaya çıkarabilir. Bu nedenle düzenli olarak göz muayenesi yaptırılmalıdır. Ayrıca şaşılık tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bunun için mutlaka üzerine düşülmelidir. Şaşılığın her yaşta tedavisi mümkündür. Ama erken teşhis ve tedavi kalıcı ve tam bir tedavi oranını arttırmaktadır. Şaşılıkta gözlükle tedavi, göz kaslarının fizik tedavisi olarak tanımlanan ortoptik tedavi, cerrahi müdahale. botoks gibi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here