Şekere İyi Gelen Yiyecekler

Kronik bir hastalık olan şeker hastalığı bireyin kanındaki şeker seviyesinin yükselmesine neden olur. Neden olunan bu yükselmenin dengelenebilmesi için birey beslenmesine dikkat etmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenen bir kişi sadece şeker hastalığının belirtilerini hafifletmez bununla birlikte hastalığın ilerlemesine de engel olmaktadır. Şeker hastalığının fakında olan yada farkında olmadan tedavi olmaktan kaçınan bireylerde hastalık ileri ki boyutlarında yeni birçok hastalığa da yol açabilmektedir. Şeker hastalığının yol açtığı diğer hastalıklar arasında kalp, göz ve işitme hastalıkları gibi birçok hastalık bulunmaktadır. Bu nedenle şeker hastalığına sahip olan bireyler tedavi sürecine başlamalı ve doktorlarının tavsiye ettiği diyetlere uyum göstermelidir.
Bunun dışında şeker hastalığına iyi geldiğini öne sürülen birçok besinde mevcuttur.

Bu besinler ise;

Bakliyat; baklagillerin tüketimi bireye yüksek miktarda lif katkısı sağlamaktadır. Bu lif katkısı sayesinde bireyin vücudundaki şekerin, kanına karışma hızını yavaşlamaktadır. Bu durum ise bireyde kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Tahıllar; kepekli tahılların tüketiminin insan vücudunda işlenme süreci uzun bir zaman dilimde gerçekleştiği için, bireyin kan şekerinde ani bir sıçramaya gerek duyulmaz. Bu durumda bireyin kan şekerini kontrol altında tutmasına yardımcı olmaktadır.
Omega 3 yağ asitleri; bu asitler genellikle şeker hastalığını önlemek için değil şeker hastalığının neden olabileceği hastalıkları önleyebilmek için tüketilmesi gerekmektedir.

Tarçın; yapılan araştırmalar sonucu tarçının 6 gr kadar tüketimi kan şekeri oranın düşürmekle kalmıyor bunun yanı sıra bireyin kolesterol ve yağ oranında da ciddi düşüşler gösteriyor. Kalp krizi riskini de azaltan tarçın tüketimi bireyin genel sağlığına olumlu etkiler yapabiliyor.
Sebze ve meyveler; kan şekeri oranı iyi olan bireylerin düzenli bir şekilde sebze ve meyve tüketmesi bu oranın sabit kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sebze ve meyve tüketimi bireyin günlük vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılayarak, barındırdığı güçlü antioksidanlarla bağışıklı sistemini güçlendirmektedir.

Yağsız et; etin pişirme işleminde kızartmak yerine haşlama yöntemi uygulanması bireyde kolesterol ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltmaktadır.

Zeytinyağı; zeytinyağının tavsiye edilen miktarlarda tüketimi bireyin kan şekerini sabit bir oranda tutmasına yardımcı olmaktadır.

zeytinyağı
zeytinyağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here