Sorular Cevaplar

Selanik Günümüzde Hangi Devletlerin Toprakların İçinde Yer Almaktadır

Selanik Türk milleti için önemli şehirlerdendir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcımız olan Mustafa Kemal Atatürk Selanik’te dünyaya gelmiştir. Osmanlı devletinin yaptığı zulümlere ve sömürülmesine karşılık harekete geçerek Türk milletinin azmi sayesinde önemli yerlere gelmiştir. Türk milletinin ihtiyacı olan o lider kişi Selanik şehrinde dünyaya geldi. Askeri okullarda okuyarak başarısı sayesine askeri dehasını kullandı. Toplantılar ve savaşlar başlatarak ülkemizi yabancı devletlerin işgallerinden kurtararak yerine Türkiye Cumhuriyetini kurdu. Demokrasi ile yönetilen devletlerden olup kendi özgür iradesini içinde yaşayan insanlar verecekti. İnkılaplar ve yenilikler getirilerek çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesi için Türk gencini daima desteklemiştir.

Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik Yunanistan toprakları içersinde bulunmaktadır. Atatürk’ün evini her yıl binlerce Türk turist giderek ziyaret etmektedir. Türk bölgeleri olduğu gibi güzellikleri de gözden kaçmıyor.

Selanik Hakkında Bilgi
Yunanistan’ın ikinci büyük şehridir. Önemli olmasının sebebi Atatürk’ün burada doğmuş olmasıdır. Nüfus olarak 363.987 kişi civarındadır. Turistik yerleri Beyaz Kule, Arkeoloji Müzesi ve Atatürk’ün doğduğu ev gezilebilir. M.Ö. 315 yılında Makedonya kralı Kassandros tarafından kuruldu. Büyük İskender burada yaşamış olup krallığının hakimiyetini sağlamıştır. Aradan yüzyıllar geçmesi ile birlikte II. Murad tarafından Osmanlı ordusu fethederek 500 yıla yakın zaman burada hakimiyet sağlamıştır. Buralara Yahudiler yerleştirilerek yaşamlarına devam etmeleri sağlanmıştır. Yahudilerin sayısı oldukça fazla olmuştur. Osmanlı devletinin sınırları içersindeyken 1881 yılında Mustafa Kemal Atatürk doğdu. II. Abdülhamid Osmanlı tahtından indirildikten sonra 3 yıl boyunca Balkan Savaşlarında Yunanlılar işgal ederek hakimiyet sağlamıştır.

selanik hakkında bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu